Nu antar du något som inte stämmer. Jag hann under mina första 9 år rida på 7 olika ridskolor i området, varav 1 var min regelbundna och andra var alla de tillfällen för extra ridtillfällen jag tog (exempelvis skolans friluftsdagar, läger, hyra häst osv).
Som vuxen har jag sen hunnit uppleva ännu fler, både privat och inom yrkesliv.
Det var inte en enskild ridskolas kultur jag menade, utan allmänhetens attityd till hästen (och andra i beroendeställning, inklusive flickor). En kultur som fanns, och ännu finns, i hela samhället. En sunkig kultur. En ovetenskaplig kultur. En dominans- och hierarkibaserad kultur.
Och förändringen har ju bara börjat hända senaste decenniet, och det är fortfarande trögrörligt. Både i inställningen till hästen, och inställningen till människor.
Välfärdsråd och trygghetsråd behövs i allra största grad just nu. Vetenskap behövs. Och tydligen allmänbildning också (användandet av "stora ord"). Och det känns riktigt sunkigt att påstå att dom borde tas bort, som krönikan gör.