Avelshundar

Shettisar

Trådstartare
Ni som har avelshundar då främst hanar.Hur gör ni när ni tar emot en tik för parning? Låter ni de 2 vistas i hemmet och kollar parningen eller de är lösa i trädgården eller ni har hundgårdar till parningsakten?
Hur många dagar låter ni de träffas?Hur lång tid har ni tiken hos er? Ja hur går ni till väga helt enkelt från det att ni tar emot en tik tills hon åker hem? :confused:
 
Sv: Avelshundar

Nar jag haft tikar hemma har sa har agarna fatt bestamma hur de vill ha de. Vissa vill lamna tiken ett par dagar och vissa vill att de ska para sej pa en gang sa att de kan aka hem med tiken igen.
Jag tycker att det ar lite mysigt att ha en till hund ett par dagar, sa jag behaller garna tiken ett par dagar, da lar man kanna henne lite battre ocksa, och nar valparna kommer vet man vart de fatt sina sma egenheter ifran.

Parningen far ske dar hundarna vill. Jag har ingen speciell plats at det. Det kunde handa i koket, pa garden, i stallet. Spelar ingen roll bara det blir gjort!!
 

Liknande trådar

Övr. Hund Jag vet inte vad jag ska göra. Jag har i dagsläget tre hundar, en 11-årig labradorblandning, en 8-årig storpudel och en 3-årig... 2
Svar
23
· Visningar
2 116
Senast: __sofia__
·
Övr. Hund Hej! Först och främst vill jag vara tydlig med att jag ALDRIG skulle skaffa en hund om jag inte är absolut 100% säker på att jag har... 2 3
Svar
43
· Visningar
2 533
Senast: __sofia__
·
Hundträning Hunden min gnäller KONSTANT så fort vi inte är hemma. Hemma säger den nästan aldrig någonting. Men så fort vi åker i bilen, eller åker...
Svar
8
· Visningar
1 389
Senast: Nota
·
Övr. Hund Hej Min Corgi gick bort för ca 3år sedan och saknar en hund i mitt liv Bor på landet med barn 5,9,11 varannan vecka och några katter som... 2 3 4
Svar
63
· Visningar
3 997
Senast: Maniac123
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp