1.Mitt tips till dig är att du lär känna honom från marken med hjälp av en NH-tränare. låt honom lära sig att respektera dig från marken innan du sätter fart på tävlingsbanorna, det lär er båda att lita på varandra vilket kommer att hjälpa er betydligt mycket sen när du väl sitter upp. Det låter som om han inte respekterar dig för att han helt enkelt kanske inte litar på dig..?
Jag har hjälp av en tjej som rider honom en gång i veckan, och då går han superfint. Kanske inte riktigt så som han ska gå efter hon "utbildat" klart honom, men han går bättre än när jag rider, hon är superduktig. Jo han respekterar mig, men skulle ju kunna göra lite mer saker med honom på marken så den relationen blir bättre, för detta är en häst som har svårt för att lita på folk, har förmodligen blivit pryglad eller liknande, men litar otroligt mycket på mig för att vara en sån skygg häst.
2.sen kan du ju prova med att släppa honom i ex ett ridhus så han får springa av sig all sin överskottsenergi och sen hoppa upp på honom och sen succesivt minska på "avspringningen" och sen till slut hoppa upp direkt.
Hmm, hjälper inte
man kan rida honom i 2 timmar om man vill, han blir aldrig trött. Sen springer han inte värst mycket ändå, tycker inte det är skoj.
3.Annars kan du prova med att kombinera ett vanligt bett med ett hackamorebett i två tyglar så fokoserar du på att ta honom minst i munnen och mest i hackamoret.
Han går inte så bra på hackamore, blir väldigt tung i handen. Och hur skulle det gå till, så många sidostycken finns det väl inte
ELLER så kan det helt enkelt vara så att det bara är vårkänslor i hans kropp!