Sv: hästköp
Hej!
Grattis till beslutet att köpa häst!
När man ska köpa häst kan det vara bra att tänka på att hästen kostar mer att ha genom stallhyra, foder, hovslagare, veterinär osv. än vad den är att köpa in. Det låter dyrt att ha den uppstallad på en ridskola, men du kanske får det billigt. Tänk noga efter vad DU vill med ditt hästägande.
Du är ute efter en billig häst. Om du vill ha en skogsmulle så ska det nog funka. Den prisnivån du är ute efter borde kunna ge dig en äldre häst, en häst med någon typ fysiska eller psykiska problem (en chansning som du kanske är villig att ta, men som man verkligen bör tänka efter före), en avlagd travare, ett kallblod av den lite tyngre sorten eller en häst vars ägare tror att just du blir den perfekta nya ägaren. Dessa hästar kommer i alla storlekar och former och kan vara ganska billiga –du söker en billig häst – och är ofta det eftersom de inte anses vara attraktiva på hästmarknaden.
Det låter som om du söker efter en häst med en äldre pålle med livserfarenhet. Din längd spelar ingen större roll om du mest är ute efter skogsturer och enklare dressyr/hopp, så länge den orkar bära din vikt.
Svara på många annonser och känn efter om du tycker säljarna verkar trovärdiga. Kräv minst tre provridningar, eget val av veterinär för vet. kontroll, begär att få prata med andra som ridit hästen (typ medryttare), kolla passet så att hästen vaccinerats regelbundet (vilket tyder på hur väl säljarna tagit hand om pållen), be en mer erfaren person följa med när du provrider. Läs om hästköp. Det finns massor av böcker på bibblan och på nätet. Kolla upp Agrias hemsida. Lär dig så mycket du kan!
Om du bara är ordentligt noggrann och lär dig hur du ska undvika klåpare så kan du hitta en fin häst (troligtvis inte en välutbildad, elegant sådan) till det pris du är villig att betala.
Lycka till!