lite hjälp (kilbossor)

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare __Stilett__
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 16
  • Visningar Visningar 1 077
S

__Stilett__

skulle behöva lite hjälp.
ja alltså bara det som går att se på dessa bilder.

haft sadelproblem med hästen, alla sadlar ligger i luften (åkte iväg o provade sadlar, och noll sadlar passade) åkte hem med orden att hästen skulle ha kilbossor och rak bom.
Jag är lite osäker, delvis växer han ju till o från (unghäst)
och jag är rädd att kilbossorna ska trycka! :-(
man tycker ju ibland att baken blir högre o så i samband med att hästen växer....
Jag har precis köpt denna sadel,,,beställt från nätet i hopp om den ska passa. Vill gärna ha lite tips på vad just du kan se på dessa bilder. (har även en med svängd bom men som ligger i luften)

juxet är att vi har ridit i den 2 ggr, första gången satt jag i sadeln och då kunde jag bara känna och ej se.
andra gången lät jag en annan ryttare rida och det jag märkte var att den såg ut att trycka i samband med uppsittning, i typ 3 min ?
schabraket trycktes ner under bossorna.
När hästen väl blev riden syntes inte detta ngt mera och sadeln låg på plats hela ridpasset utan att "kana runt eller resa sig".
reste sig kanske ngn ½ cm men det var knappt synbart.
Under longering låg sadeln även på plats.
Men jag är rädd at bossorna ska trycka. (även om vi inte sett ngt uner ridning i sig)
Det är en Princeville Edingburgh (allround)

bild
bild
bild
bild
bild
bild
bild
bild
bild

Här är dressyrsadeln (oxå kilbossor): Isabell Werth
Jag är även här lite oroad för ev tryck.

bild
bild
bild

Man har ju hört lite ett o annat om kilbossor, så jag vill gärna veta lite vad man bör tänka på, vad för typ av hästar det passar o dylikt.
 
Senast ändrad av en moderator:
Sv: lite hjälp (kilbossor)

Inte kollat bilderna (de var inte modemvänliga) men min Zaldi Atlanta är med kilbossor och rak bom. Dessutom är den för LÅNG för Vision. Men den har inte tryckt whatsoever. Jämna fina tryckmärken på schabraket och inte längre bak än vad som finns vikt i sadeln (även fast bossorna ju är längre) och ffa så har han under de fyra år han haft sadeln varit UA i ryggen, och då har herren en KÄNSLIG rygg.

Så i HANS fall tryckte de verkligen inte ett dugg (annat än som de ska), och detta TROTS att den var (är) för lång.

Zaldi har rätt raka bommar förresten, om Edinburghen inte passar eller så. Och soms agt kilbossor på dressyrsadlarna. REJÄL mankfrihet och dessutom vid över manken (vilket jag hade svårt att hitta, just komb rejäl mankfrihet och cutback men VID över manken)

(Och min Atlanta är till salu *s*)
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

Måtte klickat på fel bild, för de flesta VAR ju modemvänligare.

Jag skulle vilja se mer 'närbilder' på när du sitter i den, nu ser man knappt något i det läget?
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

va skönt att höra att vision inte reagerar negativt på sin sadel.
min har ganska kort rygg, är väldigt kompakt i sin modell.
men som friesern är kan dom bli lite svankiga, dom är han än så länge relativt rak i sin rygg, men ibland anar man lite oråd att jag kan ha fel. Man blir lite nojjig.

jag har bara haft sadeln på han (allrounden) under ryttare 2 ggr med samma vita shabrak men det har inte blivit tryck eller smutsigt alls.
men ngt, lite pyttepytte ärke på ena fram. Men det tror jag beror på att han inte är jämnmusklad ännu. Fanns inget vid bossorna.

Har inga bättre bilder, bara en liten film
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

Blir han svankig sen kanske du får överge kilbossor, då längden kan ställa till problem på en svankig rygg. Men det är ju sådant du ser när/om det händer.

Kan du ta nya bilder tror du? Räcker ju med att du sitter still såsom du brukar sitta (dvs ansträng dig inte att 'sitta fint' bara för det ska tas kort utan slappna av och sitt som sadeln placerar dig. Placerar den dig fel kommer du sitta fel sen när du rider med, och det ger annat tryck än när man 'skäper till' sig för fotografering t ex)
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

jag ska kolla på filmen om jag kan klippa ut bilder.
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

Det jag skulle vilja se är 'närbilder' och 'halvnära' bilder (eh, fattade du det där?)

Nu när du rider så ser man en bylsig jacka och så mörka ridbyxor mot mörk sadel och så på håll så det är svårt att säga så mkt.. (Sen är det inte säkert JAG kan säga så himla mycket med bättre bilder heller, men nu är det rätt omöjligt att säga ngt alls om ridbilderna. Mer än att jag spontant tycker den ser liten ut i sitsen för DIG, men det kan vara en synvilla)
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

här har jag medvetet valt ut halvbra/dåliga bilder eller va man vill kalla det, några me sänkt rygg så han blir hög i baken.
tyvärr va filmen jättemörk och bilderna blir ju inte så bra och jag försökte hitta ngt att klippa ut.

men till försök iaf:

Bild1
Bild2
Bild3
Bild4
Bild5
Bild6
Bild7
Bild8
Bild9
Bild10
Bild11
Bild12

sadeln är storlek 17 (finns inte större)
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

Inte kollat alla, men nästan. Och jag tycker sadeln är för liten i sitsen för dig. Kan fortfarande vara en synvilla, eller bero på lädren eller.. Men faktum kvarstår att iaf på bilderna tycker jag den ser för liten ut.

Däremot kan jag inte se att den verkar glappa någonting. Möjligen lägger du tryck längre bak än tänkt om din vikt är/blir för långt bak i sadeln om den nu är för liten.

När han svankar hamnar det längre bak (på de bilder jag såg iaf) och rent generellt så ser den ut att ligga bra baktill.

Har ni torv i stallet? Ta lite torv och 'stryk på' (för honom torvdammig) och kolla tryckmärkena på schabraket.

Ligger bossorna an mitt under sadeln med? Om du sadlar på och sen känner med handen mellan bossorna och ryggen, hela vägen, blir det samma tryck hela vägen?. Om du tar bort schabraket, ser till att han sänker huvudet så du ser dagsljuset genom 'sadeltunnen' (tappat rätta ordet), och lyfter upp kåporna, silar det in ljus från sidorna då med?

Om du rider med den utan vojlock/schabrak, hur ser pälsen ut?
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

här är en annan sadel med kilbossor, oxå allround.
denna valde jag att ej köpa då den va ytterst obekväm att rida i.
Bild
Bild
Bild

ungefär så här menar jag med att trycka ner shabraket, fast ngt mera syns det IRL....
Bild

som agt, gillade inte sadeln

denna sadel skulle enligt tillpassning passa.
mkt möjligt men det var jag som ej kunde rida i den.
(vi provade sadlar tom 10.000 klassen, denna kosta 1800!!)
 
Senast ändrad av en moderator:
Sv: lite hjälp (kilbossor)

__Stilett__ skrev:
ungefär så här menar jag med att trycka ner shabraket, fast ngt mera syns det IRL....
Bild

som agt, gillade inte sadeln

denna sadel skulle enligt tillpassning passa.
mkt möjligt men det var jag som ej kunde rida i den.
(vi provade sadlar tom 10.000 klassen, denna kosta 1800!!)

Du behöver större sitsstorlek!

Bilden där du menar att dne trycker ner schabraket så trycker bossorna neråt ja, men du är alldeles för långt bak i sadeln och det kommer vikt där det inte är meningen (sadeln inte är anpassad för) att det ska komma vikt. Och det har inte med bossorna att göra utan sitsstorleken, du behöver större!
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

tyckte inte den kändes liten för mig. Dressyren är också en 17.
Visserligen hade jag ej tackat nej till 17½ men 17 går bra också.
Men inte mindre än så.
Eftersom den bara finns i 17 så kan jag ändå inte ändra, annars hade jag tagit en större. Huvudsaken är att sadeln passar hästen.
(och harkel, jag ska försöka minska mitt omfång oxå*ler*)
Jag kommer inte rida så jättemkt i den, utan jag måste ha en sadel för hoppningen då det blir svårt med dressyren. Ovh ibland på ngn skogsritt. Och det är en annan "mindre" ryttare som kommer hoppa iaf :-)

jag har en 17½ sadel hemma sm jag trivs jättebra att rida i, men läs en annan tråd från idag på samma forum här ang den sadeln.
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

ja mkt möjligt, jag kommer ej ihåg storleken på den sadeln, va 17 eller 17½ iaf.

men alltså den nya sadeln gjorde så också, och då var det en "mkt smal ryttare" som satt i sadeln med mindre rumpa, så det blev ju ändå "samma resultat" så att säga
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

Tycker att sadeln ser ut att ligga bra på hästen. Jag skulle nog testat att lägga den lite längre bak, tycker att den ligger lite långt fram på bilderna. Hur många fingrar får du mellan framvalv och manken?

Ser inte ut som om kilbossorna ska klämma på ryggen, och om de skulle göra de det så märks det ofta tidigt med ömhet bak under bossorna.

Hur käns hästen när du rider med sadeln?
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

jag får in flera fingrar under manken, den har bra med plats.
inte lika mkt som dressyren (som är mera uppbyggd fram)
men gott med plats.

jag vågade ej lägga den för långt bak pga bossorna och så nådde inte sadelgjorden runt magen när ja la den längre bak :o
måste köpa länge gjord.

han ömmar inte ngt alls när jag tryckt o kännt efteråt.

under ridning är svårt att säga då han är lite bebis och kan göra som bebisar gör, i hans fall lite kosparkar, småbockningar o dylikt.
vilket han iof gjort i alla sadlar.
men överlag kändes det inte som hästen tog illa vid sig.
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

Ja, det är ju lite sådär med unghästar! :D

Tycker att sadeln ser ut att ligga helt ok, det är ju svårt att se utifrån foton men det ser helt ok ut. Du får klämma och känna på hästen efter ridning och vara uppmärksam på hans rygg, men det ska man ju vara i vilket fall som helst.

Hoppas att det kommer att funka!
 
Sv: lite hjälp (kilbossor)

jo precis, man är ju helnojjig att minsta lilla ska bli/va fel.
Me han har inte visat obehag på ryggen efteråt iaf.
 

Liknande trådar

Utrustning Hej! Jag har nu ridit på ridskola i ett år och tycker verkligen att det är helt fantastiskt. Jag känner att jag börjar få en djupare...
Svar
9
· Visningar
659
Senast: cowgirl81
·
Hästvård Står just nu i ett jäkla mysterium. Tankarna går som en studsboll. Tänker jag berättar händelseförloppet så får vi se vad ni har o säga... 2 3 4
Svar
74
· Visningar
5 176
R
  • Artikel Artikel
Dagbok Jag har funderat en hel del kring hur livet förändras, i bland relativt förutsägbart, och i bland åt helt oväntade håll. Jag förstår att... 6 7 8
Svar
151
· Visningar
21 201
Senast: Raderad medlem 147980
·
Utrustning Går i drömtankarna om att spara ihop till en riktigt trevlig dressyrsadel nästa år (eller kanske mer realistiskt, om några år :p). Har...
Svar
14
· Visningar
1 911

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp