Matvägrar, vad skall man göra?

_bed_of_roses_

Trådstartare
Min dotter Indra är lite över två år gammal och nu börjar jag bli lite orolig. Det är så att min dotter har ätit väldigt dåligt nu i över 1 veckas tid. Och då menar jag väldigt dåligt. En dag kan se ut att hon äter max ½dl fil på morgonen sen äter hon kanske max två skedar middag och sen vill hon inte ha mer mat. Till kvällen får man försöka få henne att dricka ½dl fil igen. Filen är det ända hon vill ha och vi har försökt med allt hon gillar och även glass och sånt men inget funkar. för övrigt är hon inte sjuk ingen feber eller nått. Hon blir väldigt trött direkt och på dagis leker hon inte lika mycket som innan och blir lätt trött och grinig som bara attans. Det är många som säger att barn kan ha en sån period och så men man blir ändå orolig om det kan vara något annat.

Någon som haft samma problem eller har just barn som håller på så med och hur länge skall man låta det vara innan man skall gå till läkaren med henne??
 
Sv: Matvägrar, vad skall man göra?

Visst har hon varit iväg ett tag? började det då? Kanske var omställningen att du inte var där som utlöste det?

Moa har såna perioder då och då att hon bara vägrar äta. Då gör jag så at jag gör sån mat som jag vet att hon gillar så att hon ska få i sig nåt överhuvudtaget. Sen efter nån vecka äter hon som vanligt igen.
 
Senast ändrad:
Sv: Matvägrar, vad skall man göra?

Chelsea hade en sån period för ett tag sedan. Åt väldigt lite hemma (bättre på dagis!). Höll i sig ngn vecka eller så, nu äter hon normalt igen = som en häst!

Hon var samtidigt mer gnällig o klängig, så var ngn fas av ngn form :)
 
Sv: Matvägrar, vad skall man göra?

Ja det är många som säger att barn kan ha en sån period och att man inte skall vara så orolig får i sig det dom behöver för att överleva ändå. Men i dag fick vi henne att äta ganska bra till frukost så nu kanske det har släppt och blir som vanligt igen får man hoppas. fast man blir ju väldigt orolig ändå för man ser att dom snabbt går ner i vikt och sånt.

Comfort: Ja hon har varit hos sin mormor och moster över hela nyår så kanske var en omständighet att komma hem efter 1 vecka utan mamma hehe :D
 

Liknande trådar

Småbarn En fråga om kontakt med vården när det gäller hyfsat "vanliga" sjukdomar hos små barn. Vi har precis kommit ut på andra sidan av en...
Svar
19
· Visningar
1 319
Senast: tomte
·
Katthälsa Jag har två katthemskatter sedan ca 3 år, båda har visat sig ha stora problem med tänderna. Fån början var tanken att jag bara skulle... 2
Svar
25
· Visningar
1 246
Senast: Tiger tok
·
Övr. Barn Hej på er alla kloka! Förlåt för ett långt inlägg men jag har verkligen ett behov av råd och tips. Jag har sen en tid tillbaka... 2
Svar
27
· Visningar
6 703
Småbarn Vi har sökt vård både på jourcentral, akuten och kommer sannolikt behöva söka oss till VC nästa vecka om symtomen inte släpper - men är... 2 3
Svar
49
· Visningar
5 747
Senast: Blyger
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Kattsnack 11 🐈‍⬛🐈
  • Tråden för spår

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp