Papillon??

Ferrari

Trådstartare
Jag har fastnat för just denna ras och vill veta lite mer i fråga... :confused:

Hur mycket kostar en sån här hund i mat per månad?? (ca) :cool:

Är dessa relativt lättskötta?? :angel:

Kan man ha dessa hundar i lägenhet?? :crazy:

Jag vill gärna få lite övrig fakta men detta var bara lite exempel... tex om man kanske kan ha med sig sin papillon på en ridtur?? :smirk:

Kramar :love:
 
Jag har fastnat för just denna ras och vill veta lite mer i fråga...

Hur mycket kostar en sån här hund i mat per månad?? (ca)

Inte speciellt mycket, en 2 kg's säck räcker i evigheter.

Är dessa relativt lättskötta??
Det beror på vad man menar med lättskötta. De fäller ju mycket och så, har otroligt mycket energi.

Kan man ha dessa hundar i lägenhet??

Kan man säkert, men de är otroligt pigga och har hur mycket energi som helst. våran lilla valp kan springa det fortaste han kan i 10 minuter ungefär (av egen vilja)

Jag vill gärna få lite övrig fakta men detta var bara lite exempel... tex om man kanske kan ha med sig sin papillon på en ridtur??

Det tror jag att man kan, de är otroligt smarta och lättlärda, orkar hur mycket som helst, har otroligt med energi. Det handlar väl bara om att det inte ska bli farligt för hunden.

För övrigt anser jag detta vara en otroligt trevlig hund, de flesta jag mött har varit otroligt sociala och framåt, smarta, lättlärda.

Hoppas du iaf fick lite hjälp :confused:
:bump: :bump:
 
Hur mycket kostar en sån här hund i mat per månad?? (ca)
min ena tik äter 1 dl/ dag och den andra knappt 2dl/dag...så en liten säck kvalitetsfoder räcker himla länge :smirk:

Är dessa relativt lättskötta??
beror på vad du menar med lättskötta. dom kräver pälsvård och aktivering...

Kan man ha dessa hundar i lägenhet??
varför skulle du inte kunna ha den i lägenhet :confused: så länge du aktiverar den så pass mycket som den behöver så tar den ingen skada av att bo i lägenhet

Jag vill gärna få lite övrig fakta men detta var bara lite exempel... tex om man kanske kan ha med sig sin papillon på en ridtur??
du kan lätt ta med dej den på en ridtur. dom är pigga och snabba. tycker om det mesta som har med fart och fläkt att göra...en stor hund i liten förpackning :smirk:
 
Har erfarenhet av både papillon och phalene.Och de hundar jag träffat på har varit smarta.
Phhannen är bossen i hushållet, han styr sin matte med järntass.
Vår papillontik hängde med överallt.Dock hade jag inte med henne på ridturerna men det berodde på att jag hade en svårriden häst som gärna stack med mig.
 

Liknande trådar

R
Övr. Hund Jag är ganska ny på det här med aktiveringsleksaker, men funderar på att införskaffa några stycken lite "bättre". Hur vet jag vilka som...
Svar
9
· Visningar
850
Senast: Raderad medlem 147980
·
Övr. Hund Hej! Först och främst vill jag vara tydlig med att jag ALDRIG skulle skaffa en hund om jag inte är absolut 100% säker på att jag har... 2 3
Svar
43
· Visningar
2 504
Senast: __sofia__
·
Övr. Hund Vilka tuggben är era hundars (och era) favoriter? Det finns ju rätt många märken numera som har svensk- eller nordisktillverkade ben av... 2
Svar
22
· Visningar
1 357
Övr. Hund Jag vet inte vad jag ska göra. Jag har i dagsläget tre hundar, en 11-årig labradorblandning, en 8-årig storpudel och en 3-årig... 2
Svar
23
· Visningar
2 007

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp