Skära i kalla pepparkakor?

bettysmatte

Trådstartare
Jag har köpt en färdig pepparkakshusbyggsats men skulle vilja göra lite egen design innan jag sätter ihop delarna. Kan man skära i kalla pepparkaksdelar eller går de bara sönder då? Kanske med sådana små sågar som man karvar pumpor med? Eller något annat?
 
Hur mycket egen design vill du göra?
Vi tog rivjärn för att göra fasade knivskarpa husknutar ett år ;)
Men att dela en färdig vägg t.ex, det tror jag är svårt. Möjligen som SaraXX skriver - sågtandad kniv och lätt lätt hand.
 
Jag har också sådana byggsatser, färdiggräddade alltså. Tror jag det är svårt utan att det går sönder, men skulle jag prova skulle det nog vara med en sågtandad kniv och lätt hand.
Tror också att det är svårt... Jag har en fantasi om att sätta ihop två byggsatser och göra ett tvåvåningshus. Det är raka snitt jag skulle behöva göra i så fall.
 
Hur mycket egen design vill du göra?
Vi tog rivjärn för att göra fasade knivskarpa husknutar ett år ;)
Men att dela en färdig vägg t.ex, det tror jag är svårt. Möjligen som SaraXX skriver - sågtandad kniv och lätt lätt hand.
Skära av en gavel, till exempel...
 
Frågan är om det skulle gå att lägga biten i kläm mellan platta grejer, skärbrädor/kakelplattor/böcker, med en liten glipa där man ska kapa. För stabilitet liksom.
 
Fasen, nu blev jag inspirerad att bygga om mitt pepparkakshus :angel:
Typ så? :rofl:

20221216_214522.webp
 

Liknande trådar

Mat Jag har ramlat av hästen och kommer under en längre tid enbart ha en arm att göra saker med. Vill hjälpa till så mycket jag kan hemma... 2
Svar
22
· Visningar
1 146
Senast: dobbis
·
Mat Jag har köpt en totalt värdelös ost... Nästan ett kilo som är totalt jäkla omöjlig att hyvla. Den är alldeles mjuk och kladdig i...
Svar
9
· Visningar
450
Mat Jag äter ju mycket knäckebröd just nu. Det är väldigt gott, med både det ena och det andra på faktiskt. Har haft en period med... 4 5 6
Svar
108
· Visningar
2 536
Senast: Bulldoozer
·
Mat MSB tycker att man ska ha mat för en vecka hemma. Och det har jag nog. Om jag letar upp bönor, spagetti och annat som ligger och samlar... 9 10 11
Svar
201
· Visningar
6 348
Senast: Tantan
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Kattsnack 11 🐈‍⬛🐈
  • Tråden för spår

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp