Sv: Trasigt täcke..
Att täcken skadas nån gång ibland, får man räkna med när man har hästen ihop med andra hästar. Blir det mer frekvent (och riktigt trasiga täcken), och samma häst varje gång, skulle jag ta upp det med ägaren till hästen alt. prata med stallägaren om att få byta hage.
Mina två 50g-täcken har båda fått lagas flera gånger under den här vintern - inga enorma hål men likväl. Både småskador och en eller två mer rejäla revor. Dessa har jag lagat med "Stormsure" (har jag för mig att det heter...); ett lim som tillverkas av Horseware. Det har funkat bra på alla skador hittills, utom revan precis intill ena bogspännet - där blev jag tvungen att sprätta bort, lappa och sy ihop igen. Limmet är väldigt starkt, och såhär långt har resultatet bara varit bra. Använder lapparna som medföljde (köpte ett lagningskit).
Tidigare har jag lagat täcken med lapp (vikt in kanterna) och symaskin, också det med goda resultat, men åtminstone på de mindre skadorna upplever jag limmet som smidigare.