Barbackagjord

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare chrissan
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 79
  • Visningar Visningar 10 338
C

chrissan

Någon som rider med barbackagjord?
Funkar det bra, hur blir det med balansen?
 
Sv: Barbackagjord

Jag brukar rida med barbackagjord ibland, har provat två olika, en som har "handtag" och en utan. Sitter själv bättre i den med handtag då fästena för stiglädren sitter längre ned på den, tycker man hamnar lite i stolsits i den andra modellen...och balansen går det bara bra med, man har ju stigbyglar och det är sååå mycket lättare att komma upp också :angel: Jag är ju inte något gymnast precis :o Tror Lillhästen har båda modellerna.
Marie
 
Sv: Barbackagjord

Som extrastöd för att inte drutta av när man rider barbacka så är det kanon, men den är inte lämplig att rida lätt med och inte heller ger den någon vidare bra sits. Trycket fördelas endast över en mycket liten yta och det är obekvämt att sitta på den varpå man sitter bakom den och lätt får stolsits. Hur det blir med balansen beror på ryttaren. :) Sedan sitter man bra mycket stadigare med den på en tjock häst än på en smal smäcker.
 
Sv: Barbackagjord

Har som tur var en lite rultig häst så då kanske det går bra. Hon har en så risig sadel och ägaren menar att hon bara kan ha den pga att hon har haft problem med ryggen. Undrar också om det är mer skonsamt mot hästen att rida med barbacka gjord en med sadel.
 
Sv: Barbackagjord

Såg att Hööks hade en, ska åka och titta på den. Menar du att det är smidigare att ta sig upp? Hurraa. Har en dam som inte vill stå still så man måste vara blixtsnabb upp :idea:
 
Sv: Barbackagjord

Med ett fårskinn under sitter du som gjuten!!:) Men jag skippar helst stigbyglarna.... Har den mest för att den håller fårskinnet på plats bättre än vad en täckesgjord gör.
 
Sv: Barbackagjord

lite i stolsits var väl det minsta man kan säga herre gud snacka om att inte kunna rida lätt eller nåt man bara faller bakåt usch tycker inte om ridgjord brukar föröska sitta på den lite iaf ha den längre bak så att den kommer mer under låren.

nej då rider jag hellre barbacka...tyväerr har ja dåliga eftarenheter av det så jag har ridgjord ibland endå men bar anär jag inte har nån sadeln och ska träna.
 
Sv: Barbackagjord

Precis vad jag menar...Stå och hoppa bredvid, försöka ta sats och sen kava och kava med en benspark som liknar Emma Igelströms fungerar definitivt inte, stå stilla vid en pall eller dylikt är inte heller någon hit, dom kan ju anfalla!!! Nåja det är väl en ren träningssak, med pallen i alla fall, men som sagt, ridgjorden med hantag fungerar bra, men det är klart inte är det något som jag skulle rida ofta i, men ibland är det skönt att bara rida ut och "åka" häst på lång tygel och titta på träden i skogen och lyssna på fågelsången!!
Marie
 
Sv: Barbackagjord

chrissan skrev:
Någon som rider med barbackagjord?
Funkar det bra, hur blir det med balansen?
JAG har ganska bra balans från början och har inga problem att rida lätt eller stå i fältsists i en ridgjord (även fast h**ks kallar den barbackagjord) jag faller inte bakåt och får inte stolsits.. jag förstår inte varför alla andra har problem med det?

nackdelen med ridgjorden är att den kan ligga emot ryggraden om hästen är byggd på det viset, man kan lägga bak gjorden en bit för att den inte ska ligga emot samt att lägga en tjock pad (ex skumgummi+teddy vojlock) som mjukar upp..
sedan ger den helt klart ett punkttryck, men det är bättre än att sitta helt barbacka och borra in sittbenen i hästens ryggmuskler..
 
Sv: Barbackagjord

have you seen my ass?

mina sittben borrar in bra mycket mer än ridgjorden gör, den delar iallafall ut trycket på 1 kvadratdm.. det gör inte mina sittben.. ;)

vad gör du med din ridgjord förresten för att få den att lätta/trycka och röra sig så mycket?
 
Sv: Barbackagjord

jag tycker jag åker bakåt i barbackagjordarna men kan ju vara för att jag hamnar i stolsits..jag rider med en sån på min avatar
<----
 
Sv: Barbackagjord

BeastieBabe skrev:
have you seen my ass?

mina sittben borrar in bra mycket mer än ridgjorden gör, den delar iallafall ut trycket på 1 kvadratdm.. det gör inte mina sittben.. ;)

vad gör du med din ridgjord förresten för att få den att lätta/trycka och röra sig så mycket?
Men du sitter ju inte bara på sittbenen, du han väl muskler och lite fett runt om?
Jag rider inte med ridgjord sen jag sett vad den kan göra för skada.
Min kompis häst hade stora gropar som han aldrig blev av med. Hon tyckte det var en smart ide att rida lätt med den tills ET sa till henne att kasta den i soporna.
 
Sv: Barbackagjord

påtal om ET ni som vatt hos sånna vilka sadeltyper har de rekomenderat/gillat?
bomlöst, bladsadlar, bomsadlar? m.m?
 
Sv: Barbackagjord

Du jag lovar dig det går att borra ner sittbennen i ryggen på hästen. Å om du ska se beastiebabe´s så ska du verkligen se mina.
Jag får ont utav vilken jäkla stol jag än sitter på som är utav hårt material på just sittbennen. Jag hade otroligt svårt att koncentrera mig i skolan eftersom jag hela tiden fick sitta å flytta min vikt på olika sätt för att det inte skulle göra för ont. Jag kan tänka mig vad hästarna tycker om den röven. Å så kan vi jämföra med killar oxå, folk utmanar folk att jag ska sitta i deras knä å har ett vad om att dom inte klarar av 20 minuter. Dom flesta klarar inte ens av 10 minuter :smirk:
Dåp kan man ju tänka sig hur det känns för hästen.
 
Sv: Barbackagjord

Men då rider man väl inte barbacka utan pad eller nånting? Hästen får väl inte ut nånting av att ni rider barbacka då?
 
Sv: Barbackagjord

Jag rider med en barbackagjord med handtag plus vanlig vojlock då sadel inte är att rekommendera efter mijn pålles skada...! Har inga problem med balansen eller sitsen. Min gjord har små bossor så den ligger inte och trycker mot ryggraden (Lillhästens tror jag?).............. Med gjorden så känner jag hans musklerna bättre vilket betyder att min häst känner mina knotor bättre, men jag vill bygga upp honom "rakt" efter skadan så det är helt suveränt med gjorden......
 
Sv: Barbackagjord

Gullan86 skrev:
påtal om ET ni som vatt hos sånna vilka sadeltyper har de rekomenderat/gillat?
bomlöst, bladsadlar, bomsadlar? m.m?

Den ET som jag har anlitat förespråkar bomfritt och bladsadlar. Och beklagar sig över traditionella bomsadlar. I synnerhet de gamla "traditionella" Islandssadlarna. Vilket jag kan förstå, då de ofta är helt vidriga. För långa, för trånga och för hårda. Vilket också stämmer in på många hopp, allround& dressyrsadlar.
 
Sv: Barbackagjord

Korven skrev:
Men du sitter ju inte bara på sittbenen, du han väl muskler och lite fett runt om?
Jag rider inte med ridgjord sen jag sett vad den kan göra för skada.
Min kompis häst hade stora gropar som han aldrig blev av med. Hon tyckte det var en smart ide att rida lätt med den tills ET sa till henne att kasta den i soporna.
hur länge hade din kompis ridgjord på sin häst? var hästen välmusklad innan ni började med det?

om hästen inte har ryggmuskler innan kan dom mycket väl byggas upp fel.. likadant om man bara skiter i att arbeta hästen så att den jobbar med ryggen när man rider med ridgjorden..

ponnyn jag rider reds med rigjord under hmm kan det ha varit en 2-3 månader när det inte fanns någon sadel, hoppades och dressyrades regelbundet.. INGA gropar i muskulaturen där eller..

och visst är det väl lite muskler och fett men inte mycket.. ponnyn reagerar på mina sittben när jag rider helt barbacka, därför har jag alltid dubbel fårfäll eller skumgummi+teddy-vojlock..
 

Liknande trådar

Utrustning Jag har en två-åring som kommer börja bli inriden mot slutet av året då hon kommer vara runt 2,5 år. Vi har ett fåtal pensionerande...
Svar
5
· Visningar
448
Senast: Emuliiaa
·
  • Låst
Utrustning Vad behöver jag för utrustning för att lägga i tappade broddar på hästen? Min häst tappar snabbt broddar med nuvarande hovslagare vilket... 5 6 7
Svar
132
· Visningar
4 932
Senast: Görel
·
Utrustning Min unghäst blir tre år iår och av olika anledningar är jag inte så sugen på att sko henne traditionellt, inte just nu iallafall. Men... 2 3
Svar
59
· Visningar
2 495
Senast: skiesabove
·
Träning Vi har ett problem som jag tänkte kolla om någon har tips på om detta går att lösa. Vi har en äldre ponny på 24 år som rids ca 3 dagar i...
Svar
2
· Visningar
355
Senast: Cattis_E
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

  • Dressyrhingsten Skyline to B.
  • Vi som letar häst II
  • Födda-24
Tillbaka
Upp