För tidigt?

  • Gravid - 1år
  • Trådstartare Trådstartare barn
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 21
  • Visningar Visningar 2 540
Sv: För tidigt?

Jag tycker att det är för tidigt. Barn är inte något man bara "skaffar" för att man är lite bebissugen, det är ett livslångt ansvar.

Jag tycker i allmänhet att folk tar för lätt på sånna här saker i dagens läge. Visst att man kan klara sig som ensamstående, men vi vet alla att det inte är enkelt.

Att ha känt någon i två månader känns alldeles för lite. Man känner ju faktiskt knappt varandra då. Jag har känt min grabb i 2½år, men upptäcker ändå hela tiden nya saker hos honom. Och jag kan säga med handen på hjärtat att om vi hade flyttat ihop efter knappt 6mån så hade vi inte varit tillsammans idag. Och då är det ju inte ens ett barn inblandat. Vi bor fortfarande på varsitt håll.

Om ni nu skall vara tillsammans resten av livet eller hur ni tänker, varför ha bråttom? Ni hinner!

Att planera barn efter 2 månader tycker jag känns oansvarigt och naivt, så jag tycker att du/ni skall vänta.
 
Sv: För tidigt?

Ja vad som är för tidigt är ju svårt att säga tror egentlligen att det kanske inte finns nått sånt om allt känns rätt. När jag träffade min sambo sa det bara klick från första början , vi strulade en gång sen träffades vi 2 vecker senare men då hände inget å så träffades vi ytterligare en gång ca 1½ mån senare vilket vi då blev tillsammans. Vi flyttade ihop 1 mån senare å allt var bara så himmla RÄTT från bådas sidor så det var ju ömsesidigt efter ca 6 mån förlovade vi oss å när vi hade vart tillsammans i ca 8 mån så fick vi reda på att jag var gravid vilket vi båda var jätteglada över hehe. Nu idag så har vi 3 underbara barn tillsammans å vill inte leva utan varann även om vi har haft våra gräl m.m men det har nog alla men som det verkar nu så är det vi för ALLTID. Så jag tycker att ni ska köra på om allt känns bra :-)
 

Liknande trådar

R
Gravid - 1år I dag var min man och jag och gjorde ett tidigt ultraljud, då vi ville se om allt såg bra ut med "vårt lilla Pyre" (jag är i v. 7). Vi... 2 3 4
Svar
79
· Visningar
6 697
Senast: julgrisen
·
R
Gravid - 1år Om allt går som det ska blir vi en till i familjen till hösten :heart Jag har två traumatiska förlossningar i bagaget, så även om det... 2 3 4
Svar
64
· Visningar
3 485
Relationer Träffade min nuvarande sambo för ca 4 år sedan och vi har ett barn tillsammans som nu är ca 2 år. Förhållandet är inte alls bra och de... 4 5 6
Svar
106
· Visningar
11 993
Senast: monster1
·
Övr. Hund Har en renrasig hund av mindre ras som kom till oss för fyra år sedan direkt från uppfödaren. Hon var 14 månader när vi tog henne och är... 2
Svar
20
· Visningar
2 629
Senast: Otherside
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp