Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Hästen som jag ska köpa har nu gått på Hösilage ett tag (åt vanligt hö förrut), och nu när vi får hem honom ska han börja käka hö igen.
Hur ska jag gå tillväga med inväjningen?
Kör dit nån/några balar hö dit han är nu och be ägaren börja blanda, sedan kan det vara bra om ni tar hösilage från dem och blandar hos er. Fast det beror ju på vilken storlek det är på balen!
Egentligen ska det ta 2-3 veckor när man byter parti, men de flesta hästar reagerar inget. Dock så blir det ju större skillnad från hösilage till hö.. Lite magtarmbalans kan vara en god idé att ge, speciellt med flytten och allt. Men det beror på hur fort ni måste göra bytet som sagt..
Han kommer nog inte bli så glad på er, de flesta hästar föredrar klart hösilage framför hö.
han gick u.a på allt!!! Han kommer trokigtvis på måndag redan, så vi hinner som inte köra dit hö först.
vi får ta och köpa lite hösilage av dem och ta med oss hem.