K
kimsan
hej är det lätt att ta grönt kort för att tävla hoppning ? får en ny hopp häst på lördag så man kanske börjar tävla vem vet . kan någon hjälpa mig ni som vet .

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
det finns inget speciellt grönt kort för hoppning utan ditt kort gäller för både hoppning och dressyr.. däremot måste du ta ett speciellt för fälttävlan... Men om du inte har ngt grönt kort så är det lätt att ta.. ta kontakt med din klubb och kolla när dom har kurser!! min kurs var på tre gånger ca 2-3 timmar varje gång och sedan ett prov. du behöver inte grönt kort för att tävla klubbtävlingar!!
Man måste vara medlem i en klubb för att kunna ta grönt kort, och utan grönt kort får man inte tävla. Så ja, man måste vara medlem i en klubb för att få tävla!
Det är inte så dyrt heller, kostar nog 100-150 kr om jag inte minns fel.
Du kan vara medlem i en klubb utan att rida på en ridskola. För att lösa tävlingslicens måste du också vara medlem i en klubb. När du sedan tävlar representerar du den klubben. Tyvärr är inte grönt kort-kursen det dyraste med att tävla...
Licensen kostar olika beroende på vilken nivå du rider på och hur gammal du är. Seniorlicenserna kostar 200 kr/år för lokal och 900 kr/år för alla nivåer (har jag för mig) Juniorlicenserna kan jag inte priserna på. Hästlicensen kostar 950 eller något sådant, men den gäller hela hästens liv. Startavgifterna på lokal tävling brukar vara dryga hundralappen per klass. Sedan skall du ju ta dig till och från tävlingen också. Klubbtävlingar är oftast billigare, och behöver man inte åka så långt sparar man pengar.
Kontakta din närmaste ridklubb och se om de anordnar klubbtävlingar. Då kan du höra vad som gäller där, men du behöver i alla fall inga licenser, och startavgifterna brukar inte vara särskilt höga för privathästar. Det är dessutom ett bra sätt att börja tävla på. Dessutom kan det finnas banträningar, clear round-hoppningar och andra möjligheter att träna på att tävla som inte alls behöver bli så dyra. Börjar du så så känner du och din tränare när du är mogen för att ge dig ut på tävlingsbanorna på allvar. Men ta gärna grönt kort med en gång - det räcker hela livet och du lär dig en hel del om hur tävlingsvärlden funkar.
Man måste vara medlem i en klubb för att kunna ta grönt kort, och utan grönt kort får man inte tävla. Så ja, man måste vara medlem i en klubb för att få tävla!
Det är inte så dyrt heller, kostar nog 100-150 kr om jag inte minns fel.
Vad kostar det då att tävla?