Ber om ursäkt för långsam uppdatering. Det går mycket fortare om det finns en röstlista färdig när det närmar sig DL(Tack BSF!
)
Mammas var ju faktiskt snabbare, även om hon missade att tagga dig.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ber om ursäkt för långsam uppdatering. Det går mycket fortare om det finns en röstlista färdig när det närmar sig DL(Tack BSF!
)
Snyggt!**Uppdatering**
Hemlig skyndade sig genom stallet på väg mot ingången till ridhusets speakerbås. I fickan låg en tub med superlim, som hon planerade att använda i låset till speakerbåsets dörr så att den inte skulle gå att få upp. Ha! Lagom lätt att ha tävling utan speaker tänkte hon upproriskt. Då kunde hon få ägna hela dagen åt att mysa med sin sköthäst Blackbird ifred utan att nån himla lektionsryttare skulle flänga runt med honom på tävlingsbanan.
Medan hon svängde runt hörnet höll hon noga utkik åt sidorna för att inte bli sedd. I sin hast höll hon mindre koll på marken. Plask! Hon klev rätt i en vattenhink som någon glömt att ställa undan och föll pladask i backen. AJ!
Mörbultad försöker hon resa sig, men inser att hon inte kan stödja på foten. Den är bruten! Hon får spendera kvällen på akuten istället.
Hemlig var hästskötare, ulv.
Natt-DL imorgon 08.30
Vi bör ju i alla fall ha tre spelare som INTE är ledarvargen nu.
Ledarvargen lär inte ha röstat på hemlig.Och hur resonerar du nu?
Nu blev jag förvirrad.
Och hur resonerar du nu?
Nu blev jag förvirrad.
Nä, men jag utesluter inte möjligheten att någon av dem är ulv som försökte få alibi, beroende på hur många de är så kanske de anser sig ha råd att offra en kollega för att skaffa alibi?Vi bör ju i alla fall ha tre spelare som INTE är ledarvargen nu.
Ledarvargen bör väl inte hjälpa till att lyncha en ulv dag 1?
Nä, men jag utesluter inte möjligheten att någon av dem är ulv som försökte få alibi, beroende på hur många de är så kanske de anser sig ha råd att offra en kollega för att skaffa alibi?
Fast om man tänker i samma banor så fundera jag lite på @Lenis som då följer dig i rösten, det skulle kunna göra dig till ulv och Lenis till ledarvargen. Men å andra sidan så är det även möjligt att ledarvargen valde att ligga lågt när Hemlig blev ifrågasatt.Snyggt!
DL 1
(17:47 Mammas röstar på Snurrfian)
19:12 cirkus röstar på Mammas
(19:30 hemlig röstar på Niyama)
20:11 Ferrari röstar på hemlig
20:53 Snurrfian röstar på Hedinn
21:00 Habina röstar på hemlig
21:04 Blacksmithfarm röstar på Habina
21:10 Lenis röstar på Habina
21:20 Hedinn röstar på Lenis
21:21 hemlig ändrar röst till Snurrfian
21:27 quarter4ever röstar på Artline
21:28 Mammas ändrar röst till hemlig
21:29 Niyama röstar på Blacksmithfarm
Ingen följde hemligs röst på Niyama, eller ändringen till Snurris (mammas ändrade från snurris till hemlig efter hemligs ändring) så jag konstaterar att det i alla fall inte är så att ledarvargen följt hemligs röst för att visa sig för lyan.
Inte heller stämmer min teori med Habina som ledarvarg som ska rädda en kollega iom att det är hemlig hon röstar på.
Med det sagt så kan det ju, som vanligt, finnas alibiröster så ingen blir godförklarad pga hur de har röstat även om det känns mindre troligt att de velat offra en kollega DL1 "i onödan".
Noterar att hemlig inte röstade på Habina, en möjlig chans för henne att rädda sig, vet inte om det säger något.
Det var någon slags sammanfattning av vad som snurrar i mitt huvud nu.![]()
Nä, men jag utesluter inte möjligheten att någon av dem är ulv som försökte få alibi, beroende på hur många de är så kanske de anser sig ha råd att offra en kollega för att skaffa alibi?
sett till röstlistan så funderar jag lite över @Lenis, räddningsförsök? Med tanke på att hennes röst på Habina gjorde så det blev lika med Hemlig.
Jag tycker nästan rösterna på hemlig är konstigare än hemligs röst på mig. Det var ju en förtäckt bop tycker jag? Sen var ju den sista meningen märklig eftersom den inte stämmer, men tycker syftet att bopa var ganska tydligt? Sen kan ju förstås det vara skumt i sig.
Tänker också på detta som @Niyama tar upp, försök att få folk att inte rösta mer på hemlig? (som jag visserligen håller med om i sak.)
Jag funderade också på det, möjlig ledarvarg eller ulv, det vore ju ett hyfsat diskret räddningsförsök.
Tänker också på detta som @Niyama tar upp, försök att få folk att inte rösta mer på hemlig? (som jag visserligen håller med om i sak.)
sett till röstlistan så funderar jag lite över @Lenis, räddningsförsök? Med tanke på att hennes röst på Habina gjorde så det blev lika med Hemlig.