Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
bara så jag följer dina tankar här - ligger ju lite efter iom gårdagen .Jag är mest inne på att syna Habina faktiskt. Lite enligt principen det som ser ut som en ulv...
Verkar lite som om det är ungefär samma saker som diskuteras. Är typ mos i skallen nu såhär sent
Ferrari röstar på Niyama
Då hon la en skum röst igår för att hon inte ville avgöra. Jag tror också att hennes reaktion på Hemligs röstmotivering var ett sätt att visa sig för lyan (så min teori är att hon kan vara ledarvargen).
Risken finns att jag somnar så vill bara lägga en röst för att vara på säkra sidan.
Varför tycker du att habina ser ut som en ulv?
Är det för att hemlig inte ändrade röst till henne?
Och jag hänger inte med i tankegången här, på vilket sätt visar att en tror att någon är god innan den åker att det är ett alibi för att vara ond? Och igen, varför ta upp det när hon gjort en snarlik sak?@cirkus, som jag resonerade kring i min genomgång. Hon hade ont om tid, vilket - om hon är ledaren - skulle kunna förklara avsaknaden av vinkningar? Eller så kan hon vara ulv, eller så kan hon vara god. Som påpekats av andra så gissade hon på Snurris som god innan hon käkades, kanske en ond som ville ha alibi, kanske en god som gissade rätt...
jag tänker också att habinas andra röst på hemlig kommer så pass tidigt att det verkligen vore onödigt om hon var i lyan? Som ledarvarg har jag också svårt att få ihop det med att lägga den första andrarösten så tidigt? Borde hon inte i så fall väntat med att rösta helt enkelt?Ja - fast å andra sidan så la Habina en andraröst på hemligså jag vet verkligen inte.
@cirkus verkar vara inne på att syna Habina, vilket är förståeligt. Samtidigt känner jag att jag gärna hade avvaktat någon dag, så får vi kanske mer att gå på. Cirkus var också den enda som påpekade att Snurrus mest troligt var god, redan innan hon blev käk imorse.
Jag vet inte riktigt. Så tidigt i leken innan någon info kommit så känns det ju väldigt dumt att påpeka att en spelare mest troligt är god. De enda som vet det så tidigt är ulvarna. Jag vet att jag också tyckte Snurris kändes God utifrån det att hon sa att det är bättre att hon åker än att hon skulle vara delaktig i att rösta ut en viktig roll igen. Har sett det tidigare och då var det minsann en bybo.
Jag är lite snurrig, och inte riktigt tillbaka i "ulvspelsmode" än. Men som svar på din sista fråga - troligtvis inte.Jag blir lite oroad att det är precis som i förra leken, då teoriade ondingarna typ ingenting och gick helt intakta leken igenom. Det finns några som för mig har tydliga pro's and con's - men å andra sidan är de med och teoriar. För mig är det blacksmitfarm och Habina - när det gäller Habina så är det lite antingen eller läge - men med Blacksmith är det mera att hennes resonemang inte redigt håller ihop när det gäller tankarna om att outa goda, fast måste hon vara ond för det? Skulle hon ens tagit upp saken om hon var ond?
Har jag missat något, men ingen har röstat än idag va?
Plockar upp Ferraris sammanställning av
Obligatorisk Fråga:
Habina - dopp i grytan
Ferrari- dopp i grytan
FiaM - julskinkan
Niyama - svamprisotto
Snurrfian - julskinkan
Mammas - marsipangris
Hemlig - jultårta
Blacksmithfarm - pepparkaka med ädelost på
Quarter4ever - knäck
Lenis - farmors chokladrulltårta
cirkus - svärmors Jansson
hedinn: lax i fem nyanser
Hm habina och ferrari valde samma - dopp i grytan . Och habina valde först om det står rätt i ordningen på listan (noterar det bara för att habina igår "följde" ferraris röst på hemlig dvs omvänd ordning)
Artline / FiaM valde julskinkan och så gjorde också snurrfian- men där vet vi att snurrfian var god så det kan vi bortse från ledarvargsfunderingar om
hemlig - som vi ju vet var ulv valde jultårta. och där finner jag det lite intressant att Lenis sedan väljer chokladrulltårta
hedinn valde lax i 5 nyanser och jag noterar att det står ett antal - skulle det kunna vara en vink till lyan om det nu faktiskt ändå är 4 ulvar + en ledarvarg som är onda?
Men jag reagerar lite på Lenis kommentar tidigare
se mitt fetade - det känns ju lite som att hon skulle vilja hojta till lyan?
5. Lenis lägger en andraröst på Habina med motiveringen att Habina lägger en andraröst på hemlig@Lenis hur tänkte du här?
.
Den där var så enkel att jag övervägde att bemöta den redan i röstinlägget men orkade inte. Ska vi jämföra kvaliteter på allas röster så är väl alla förklädda BOPar knappast bättre? Om jag lägger en andraröst för att jag tycker något är misstänkt är det i mina ögon bättre än en andraröst i bop-anda. Hade jag röstat på någons avatar eller julfavvokäk hade jag aldrig lagt en andraröst, vill inte lägga vandraröster på sånt.
21.30När är dl?!![]()
jag tänker också att habinas andra röst på hemlig kommer så pass tidigt att det verkligen vore onödigt om hon var i lyan? Som ledarvarg har jag också svårt att få ihop det med att lägga den första andrarösten så tidigt? Borde hon inte i så fall väntat med att rösta helt enkelt?
Fast vad skulle en ond tjäna på att inte rösta på sin kollega i det läget? Det kan ju finnas fler orsaker till att man inte ändrar.Ja - fast å andra sidan så la Habina en andraröst på hemligså jag vet verkligen inte.
jag vet . har gått tillbaka och noterat tiden då idahoe sagt att alla ska ha fått sin rollSom jag nämnt innan, jag hade inte fått min roll när jag skrev om min älsklingsrätt.![]()
Tack! Det var ungefär det jag tänkteDet har jag bemött redan igår innan DL:
Och det står jag för än. Sedan att det var en svag teori är jag den första att erkänna men den slår fasen en teori baserad på måns uppgivna julkäk. Imho![]()
jo det är lite så jag tänker att det verkar osannolikt- vilket jag också redogjort för tidigare idagjag vet inte - om Habina är ledarvarg skulle Ferrari då vara ulv och den rösten som Habina följde tänker du? Just det känns väl som ett tveksamt scenario. Det skulle ju i så fall ge Ferrari ett rätt bra alibi och även Habina (som ledarvarg).
Jag blir lite oroad att det är precis som i förra leken, då teoriade ondingarna typ ingenting och gick helt intakta leken igenom.