Jag har en Junga cylindertvättmaskin i tvättstugan som vi får använda till att tvätta mattor. Enda personen som visste hur det funkade har flyttat, så inte ens hyrersvärden vet. Har läst bruksanvisningen och lyckas få igång både vattenflödet och själva maskinen, mattorna blir blöta men tvättmedlet är kvar

Det står att tvättmedle till förtvätten ska läggas direkt i maskinen och till huvudtvätten i rännan. Hittar ingen ränna trots letande

Dessutom är facket där sköljmedlet ska vara igengeggad med tvättmedel. Hur får man bort det?
Hejhej! Jo, det kan ju börjas med att berätta för er i tråden samt för dig som är TS att jag missade ej att det visslingen är hela 6år sen denna tråd startades samt att den ej vart aktiv sedan 3 år tillbaka då! :S
Men man ska alltid se två sidor av myntet sägs de gamla talesättet! Därför väljer jag att det måste ju enbart vara till min fördel med alla dessa år som förlöpt! För då är det större chans att någon här i tråden har svaret på överskriften i tråden, nämligen just då som även min AKUT STÄLLDA FRÅGA JAG VERKLIGEN SKULLE VÄRDERA HÖGT!!!!
Frågan lyder: HUR ATTANS RACKARNS GÅR MAN TILL VÄGA FÖR ATT TVÄTTA I SIN GAMLA GULDKLENOD TILL JUNGA-MASKIN!
Har haft en sen jag föddes då jag sen ett par år tillbaka återigen bor i det gamla huset jag sprang å lekte under barndomsåren å vet att maskinen varit husets favomaskin när det gällde att göra rent på ett överraskande sätt genom att alltid glatt å tacksamt göra rent sånt man dessvärre trott att detta är en omöjlighet TOM med en JUNGA i källarn! Efter att ordnat om massa grejor å strömkopplingar i källarn så har den fått stå nu väl lång tid! Men nu tog jag mig i kragen å koppla in ström till den för känslan att den inte är i bruk känns vemodig när man samtidigt får ta till hjälp för tvätt av större saker!
Nu ikväll ska ja köra första tvätten å bara står handfallen med vetskapen att tiden samt mitt dåliga minne utgör att jag sååååå grymt irriterande då ej kommer ihåg hur det var man använde de olika spakarna å hur man tvättar mest effektivast sina saker i denna maskin! Snälla! Vet någon hjälp på min strävande i hopp om svar på denna fråga så hoppas jag ni vill skriva till mig och berätta!
Vill ni verkligen göra den bragden att ni sms mig svaret för att det då når mig på ett mycket snabbare sätt än via nätet då alltid min tillgång till nätet endast får ses som rätt begränsat till och från tyvärr! Så tid och ork att dessutom svara på det sättet så är det bara värt otroligt många guldstjärnor i kanten för att ni lägger ner detta besvär på min fråga!
Åhhhh nu hoppas jag med att hårt hålla både tummar och tår på att någon som kan va mig hjälpligen att så snart som möjligt vara igång med min guldklimp!
Alla tips är verkligen grymt glädjande att få tips om ang detta!
Vid sms så är nr 0767-122935 sms dygnet om å om ni känner att ni hellre vill slå en pling om sms ej känns som riktigt er sak så funkar det självklart med att ni gör så! Fast då mellan kl 06:00-23:00
STORT HOPP OCH MASSA TAAACK PÅ FÖRHAND FÖR DE SVAR JAG HOPPAS SÅÅÅ ENORMT PÅ ATT FÅ!



Ha en fortsatt trevlig sommar på er med massa goa soliga dagar


