Kastrering

HannaLundberg

Trådstartare
Jag har nyligen köpt en ettårig hingst. halvblod e santacruz-excall. när skulle ni välja att kastrera? redan i höst eller vänta några år? han är väldigt snäll att leda och hantera. berätta gärna om era erfarenheter, både bra och dåliga!
 
Sv: Kastrering

hoppas han är på hingstbete annars lär han bli ett monster enligt många ;) haha, skämt åsido men det var vad JAG fick höra.

Jag kastrerade min i slutet av april i år, han föddes mitten på maj förra året. Enligt veterinären var det perfekta årstiden att kastrera och båda stenarna hade ju ramlat ner, och han var ju inte ens ett år gammal :crazy:

Men jag ser det som att det bästa är att kastrera så fort som möjligt, om du ändå int ska ha honom till avel varför gå och vänta? Dock skulle jag vänta tills i höst, att kastrera mitt i sommaren kan inte vara någon höjdare med alla flugor osv.

Min har gått hemma, inget hingstbete, och han är helt underbar, så jag är glad att jag inte skickade iväg honom. Dock skall han antagligen gå hos min faster i höst/vinter för att gå i flock med andra hästar, nu går han med ett ungsto som kanske inte alltid är så rolig* och jag är GLAD att jag kastrerade honom så tidigt som vid 11 månaders ålder.
 
Sv: Kastrering

Min unge kille, född 31/5 i år, kommer att kastreras så fort det går för sig till våren. Det är en korsning som inte ska avlas på och jag väljer att göra det så fort som det bara är möjligt.

Håller med Zillax89...att kastrera mitt i sommaren är inte att rekommendera;)
 

Liknande trådar

Hundhälsa Hej! Ber om ursäkt för långt text! 😓 Min 9-åriga lilla tik Nova har på 4 månader nu haft 3 tillfällen då hon inte mått bra, ingen...
Svar
4
· Visningar
808
Senast: WildWilma
·
Foder & Strö Hej! Nu behöver jag lite input från er. Det är lång läsning och jag förstår om ni inte orkar läsa 😅 Jag vill vara tydlig från början med... 2
Svar
21
· Visningar
3 297
R
Gravid - 1år I dag var min man och jag och gjorde ett tidigt ultraljud, då vi ville se om allt såg bra ut med "vårt lilla Pyre" (jag är i v. 7). Vi... 2 3 4
Svar
79
· Visningar
6 563
Senast: julgrisen
·
Hästmänniskan Har ju haft lite otur i olika lägen med hur vissa människor beter sig i stallet, och är nog blivit lite ärrad av det (inten nuvarande... 6 7 8
Svar
145
· Visningar
12 636

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

  • Vad gör vi? Del CCXII
  • Tittar in i ditt kök del 27
  • Sytråden del 4

Hund, Katt, Andra Djur

  • Valp 2025
  • Oseriös avel 2023
  • Akvarietråden V

Hästrelaterat

  • Vi som letar häst II
  • WE-tråden
  • Bildtråd
Tillbaka
Upp