Sv: Kimberly hästtäcke!
Jag har nog haft tur med hästarna (snälla med täckena) snarare än täcken i sig skulle jag tro?
Hade två st Thermo Master täcken (gillar inte dom, men båda följde med förra hästen och passade faktiskt den kusen bra), det ena höll bra gissningsvis två säsonger, det andra fick en reva första gången jag tvättade det.
Hade ett Svea-täcke där spännet på ena maggjorden gick sönder kanske 3:e dagen av användning (dessutom när jag lånat ut det till haggrannen, blev besviken när jag knappt hunnit använda det själv innan det gick sönder!

). DET var nog hästens fel eftersom den troligen hade trampat på spännet, frågan är väl mest om det var spännet som var i kass kvalitet eftersom samma häst aldrig hade haft sönder något spänne tidigare vad vi vet.
Hade två st Rusta-regntäcken som var akut-inköpta billigt när jag insåg att jag hade två hästar och inte ett enda täcke!

Dålig vattentäthet (men då ffa när det kom snö som lade sig på täcket, vid normalt eller lätt regn var det ok förutom att det läckte vid halsen på båda kusar) och det ena gick både sönder i spännet i ena bensnöret och fick en reva efter att ha blivit använt kanske 15 gånger. Fast det täcket blev väl i ärlighetens namn misshandlat, unghästen i samma hage drog av hästen täcket.
Har haft täcken så kort tid så jag har svårt att säga vilka som verkligen håller. Ett par säsonger säger ju liksom inte så mycket. Upplever Rhino Rug-täcket svårt att ha sönder.