Jozze Trådstartare 1 Nov 2017 #1 När man belånar en gård eller annan större fastighet, tittar banken då på marknadsvärdet eller på taxeringsvärdet?
När man belånar en gård eller annan större fastighet, tittar banken då på marknadsvärdet eller på taxeringsvärdet?
Alexandra_W 1 Nov 2017 #2 Marknadsvärde, i meningen aktuell värdering. Dvs de begär in en värdering om sådan inte finns. Ska du köpa något går de på marknadsvärde, dvs vad fastigheten är ute för/säljs för. Jag köpte privat, huset ej utlagt till försäljning. Då fick jag ta ut en värderingsmänniska och sen gick de på värderingen.
Marknadsvärde, i meningen aktuell värdering. Dvs de begär in en värdering om sådan inte finns. Ska du köpa något går de på marknadsvärde, dvs vad fastigheten är ute för/säljs för. Jag köpte privat, huset ej utlagt till försäljning. Då fick jag ta ut en värderingsmänniska och sen gick de på värderingen.