Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
@Mumfie Är du kvar i tråden?! Jag har bokat in 15 dagar i Japan nu![]()
Åker annandag jul och framåt. Har tänkt Tokyo, Kyoto, Nara och Nagano (snöaporna främst). Åker med en av mina bästa vänner, och han litar helt på mig i planerandet, säger ja till alla mina förslag. Måste man boka tåg till Kyoto i väldigt god tid? Visst hade du varit där? Tips på bra boende både där och i Tokyo? Och jag har ett dygn själv i Tokyo innan sällskapet anländer, tips på saker att göra då?
Vi har aldrig varit på Malta men det såg ut att passa oss perfekt!
Några tips/måsten? Planen är att hyra bil i några dagar och se oss omkring (vi är där 9 dagar).
Malta är extremt litet, jag skulle säga att bil behövs inte. Det är vänstertrafik och ganska rörigt i trafiken. Bussar går. Men självklart är man mer fri med bil. Börjar vi söder ut så finns det bra restauanger (fisk) i Marsaxlokk och Marsaskala.
Mer London: spelar det ngn roll vilken flygplatS man landar på? Lätt att ta sig in till centrala London från alla? (bör man förköpa transfer?)
Från Heathrow kan du åka tunnelbana vilket är det billigaste alternativet. Heatrow Express är jättedyrt (tycker jag).Mer London: spelar det ngn roll vilken flygplatS man landar på? Lätt att ta sig in till centrala London från alla? (bör man förköpa transfer?)
Svara som tidigare i tråden: Saluhallen! (Och ger även dig rådet att ordna så att du har möjlighet att köpa med dig mat hem).Funderar på att ta båten till Riga under höstlovet. Någon som varit där och har lite tips om vad man kan göra? Målet med resan är att ta det lugnt men vi gillar god mat och går gärna på museer och andra sevärdheter. Strosa runt och bara vara är också trevligt men i oktober/november är ju vädret rätt nyckfullt så inomhusaktiviteter är ju bra att ha på lut.
Var på Malta för några år sedan och bodde då i St Julians. Var lite orolig innan, men det var väldigt lugnt. Inget hålligång på kvällar eller nätter. Mest medelålders och äldre som strosade runt på kvällarna. Gissar att det beror på när man åker? Vi var där i början av november, om jag inte minns fel. Finns också en del lite tjusigare hotell som jag inte tror vänder sig till partygängen.St Julians handlar mest om alkohol och narkotika.
Ja det kan jag tro. Det är väl mest röj där på sommaren när alla språkelever är där. Paceville är outhärdligt dåVar på Malta för några år sedan och bodde då i St Julians. Var lite orolig innan, men det var väldigt lugnt. Inget hålligång på kvällar eller nätter. Mest medelålders och äldre som strosade runt på kvällarna. Gissar att det beror på när man åker? Vi var där i början av november, om jag inte minns fel. Finns också en del lite tjusigare hotell som jag inte tror vänder sig till partygängen.
Ja det kan jag tro. Det är väl mest röj där på sommaren när alla språkelever är där. Paceville är outhärdligt då![]()
Om en vecka åker vi till Fuengirola i Spanien. Vi fick låna en lägenhet gratis och ev också bil. Så det avgjorde var semesterveckan spenderas.
Vi har vänner som bor där och ska passa på att hälsa på. Vi har varit där förr.
Jag vill till Jerez också. Så vi kommer köra dit också.
Sist var vi upp i bergen i en häftig vit by. Nu tror jag vi letar upp ngt nytt.
Vet någon om det finns något kul/bra snorkel-ställe runt Malaga/Fuengirola/etc?