Sensation Ride bomlösa sadlar

  • Utrustning
  • Trådstartare Trådstartare diny
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 24
  • Visningar Visningar 4 082
Sv: Sensation Ride bomlösa sadlar

Tycker fortfarande att det är dumt att prata om "lätta ryttare".
Vad är det? 50 kg? 60 kg?

Bättre att förklara för kunderna HUR de ska avgöra om de behöver pad eller inte...
 
Sv: Sensation Ride bomlösa sadlar

Men snälla Skuggi - skjut inte budbäraren...:rofl: Jag håller med dig om att man kanske inte kan säga "lätta" eller "tyngre" ryttare, men det var alltså svaret jag fick. :)


Tycker fortfarande att det är dumt att prata om "lätta ryttare".
Vad är det? 50 kg? 60 kg?

Bättre att förklara för kunderna HUR de ska avgöra om de behöver pad eller inte...
 
Sv: Sensation Ride bomlösa sadlar

Puttar upp denna tråd.
Ni som har köpt denna sadeln vad tycker ni nöjda??

Som med allt som är nytt är man ju lite fundersam.. och eftersom priset är rätt högt så blir man mer tveksam.Tänk om kvalitén inte är bra och den går sönder efter 2 år.

Jag står i valet om jag ska köpa denna eller star-trekk dressyrsadeln.
Samma pris nästan
 
Sv: Sensation Ride bomlösa sadlar

Har nu hemma en sensation ride som jag provred igår. Blev inte alls lika överväldigad som många verkar bli. Fick ont i knäna av den låsta stigläderplaceringen, och den tryckte på min hästs manke. Han blev även ruggad i pälsen mitt på ryggen. Däremot tycker jag att sitsen var mycket skön. Men det blir retur på den hur som helst.
 
Sv: Sensation Ride bomlösa sadlar

Det var tråkigt - men jag har en fråga (eller två): har du en Skitopad vojlock under sadeln? Och har du en G4 eller en G3?

Att jag frågar är att jag själv red med en Grandeur vojlock under, det blev inte riktigt lyckat, hästen blev "ruggad" mitt på ryggen. Då fick jag tag på en Skitopad vojlock - och det gjorde susen.

Sen testade jag först en G4:a (tyckte den var så vacker) - men det var på tok för lång i kåporna och jag fick också en känsla av att vara "låst". Så testade jag en G3:a - och den var perfekt!
 

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp