Sörja över att man inte får (fler) barn.

FadeAway

Trådstartare
Vi har två barn (födda 12 och 14). Och då vi bestämt att två är ett lagom antal så ska vi inte ha fler och sambon är nöjd med de två vi har. Jag skulle nog dock kunna tänka mig ytterligare fler men det kommer ju inte bli det. Hur bearbetar man det? Övertala sambon att skaffa fler är inte ett alternativ så några tips på den fronten behöver jag inte. ;)
 
I ditt läge skulle jag nog först fundera över varför jag vill ha fler barn, är det barnet i sig, att få vara gravid, att småbarns tiden är mysig eller vad är det som gör att du vill ha fler barn och sedan utifrån det hitta sätt att komma över den känslan.
Om det är fler barn i sig själv, oavsett hur de kom till så kanske ni så småningom ska fundera över att vara fosterföräldrar, eller stödfamilj? Ett sätt att kunna hjälpa barn och familjer som behöver ett kontakt nät och samtidigt utöka eran egen familj.
 
Nej jag vill ha egna barn. Vi har ju världens finaste barn som är fantastiska att se utvecklas och växa upp. Liksom på nivån om våra barn är så här fantastiska hur kan man inte vilja ha fler?
Jag vet att det säkert är fantastiskt att se icke-biologiska barn växa upp också. Men vi är inte material för bonus-familjemedlemmar.
 
Vi har två barn (födda 12 och 14). Och då vi bestämt att två är ett lagom antal så ska vi inte ha fler och sambon är nöjd med de två vi har. Jag skulle nog dock kunna tänka mig ytterligare fler men det kommer ju inte bli det. Hur bearbetar man det? Övertala sambon att skaffa fler är inte ett alternativ så några tips på den fronten behöver jag inte. ;)
Tillåt dig vara ledsen över det och "sörj klart".
Och försök att tänka det positiva i att ni har två barn som är era underbara barn. Och allt det praktiska som är enklare med två än med flera. Kanske försöka fokusera på saker som kommer att gå enklare i och med att ni "bara" har två. Det är ju billigare att t ex resa utomlands med två än med tre eller fyra. Och tidsmässigt har ni ju mer tid för de två ni faktiskt har än om tiden skulle delas med ytterligare ett barn.
 

Liknande trådar

R
Gravid - 1år I dag var min man och jag och gjorde ett tidigt ultraljud, då vi ville se om allt såg bra ut med "vårt lilla Pyre" (jag är i v. 7). Vi... 2 3 4
Svar
79
· Visningar
6 548
Senast: julgrisen
·
Gravid - 1år Familjen klarade vintern med en enda förkylning. Nu är 9 åringen inne på andra omgången kräksjuka... Först var han sjuk för 10 dagar...
Svar
4
· Visningar
958
Senast: Blyger
·
Övr. Barn Lite osäker på om tråden hamnar rätt nu, då frågeställningen gäller ett mera helhetsomfattande perspektiv än själva barndomen. Mod får... 6 7 8
Svar
148
· Visningar
10 678
R
Hundavel & Ras Jag tycker också att det låter som att en käck utställnings/sällskspsavlad labbe skulle kunna passa din vän bra :) Kanske att det går... 2
Svar
36
· Visningar
1 626
Senast: ildiko
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp