Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Idag var vi tvungna att avliva min älskade bordercollie/schäfer Molly.
Hon fick en tumör i hjärtat och gick inte att rädda...
Du kommer alltid att finnas i mitt hjärta tusen hjärtan till dig.
Hon blev bara 6 år
Tycker så synd om dig som inte fick ha din hund längre än så. Men hon behöver inte lida i a f. Skickar kramar till dig som tröst. Klart hon uppskattar ljuset. På min hunds grav brinner det ljus sedan den 19 juli och det kommer det att göra länge än. Det är ett sätt att hedra sin vän på.
Regnbågsbron På den här sidan himlen finns en plats som kallas Regnbågsbron. När ett djur som varit särskilt betydelsefull för någon dör, så kommer det till Regnbågsbron. Där finns ängar och kullar för alla våra speciella vänner så att de kan springa och leka tillsammans. Där finns tillräckligt med mat, vatten och solsken, och våra vänner har det varmt och skönt. Alla djur som har varit sjuka och gamla blir återställda till hälsa och vigör; de som varit skadade eller handikappade blir friska och starka igen, precis som vi minns dem i våra drömmar från gångna tider. Djuren är glada och nöjda, utom för en liten sak; de saknar alla någon väldigt speciell som de varit tvungna att lämna kvar. Alla springer och leker tillsammans, men en dag kommer någon av dem att stanna upp och titta i fjärran. Dess klara ögon är intensiva; kroppen börjar skälva. Han springer plötsligt ifrån gruppen, flyger över det gröna gräset, hans ben bär honom fortare och fortare. Han har sett dig, och du och din speciella vän möts till slut i en lycklig återförening för att aldrig skiljas igen. Lyckliga kyssar regnar över ditt ansikte, dina händer smeker på nytt det älskade huvudet, och du ser ännu en gång in i de tillgivna ögonen på ditt djur som så länge varit frånvarande från ditt liv men aldrig från ditt hjärta. Sen går ni över Regnbågsbron tillsammans.
Minnena lever kvar. Molly kommer förevigt finnas kvar i alla som har träffat hennes hjärtan. Molly var en underbar hund och du ska vara otroligt glad för att hon har varit din och jag har haft turen att få lära känna henne som den underbara hund hon var.
Trädgård & Växter Köpte en blå nunneört och en rudbeckia idag. Var ska de bo tro?
Måste dessutom göra en ny rabatt till dagliljorna jag beställde från...