Sv: Uppsägning av arrende
Det är sant att arrendeavtal
alltid ska upprättas skriftligen, men man kan dock inte avfärda ett muntligt avtal bara med anledning av att det är muntligt.
T.e.x. så har en arrendator som har tillträtt ett arrendeställe och markägaren vägrar att skriva under ett arrendeavtal rätt till ersättning

- så det ligger ju i bägge parters intresse att upprätta ett ordentligt arrendeavtal på en gång.
Här har ju TS faktiskt tillträtt arrendet, men utan något ordentligt avtal.
Det är ett svårt ärende med många aspekter.
Det vanligaste är ju att någon har tagit ett arrende eller hyrt en bostad och ägaren vägrar att skriva på något avtal, och där brukar det ju sluta till ägarens nackdel - men hur det går när den som "hyr" vill säga upp ett avtal som egentligen "inte finns" trots att det finns en muntlig överenskommelse är ju intressant.
Muntliga handskakningsarrenden leder bara till en massa elände i förlängningen... jag vet tex en tjej som köpte en liten gård, den förre ägaren hade "arrenderat ut" marken till en bonde i närheten - så när den nya ägaren flyttar dit med sina hästar så är allt gräset stulet, det var ju då bonden som hade skördat gräset då han hade "handskakningsarrende"... så då vart det ju dåligt med bete till hästarna
I det här fallet bör nog "arrendatorn" se till att prata ordentligt med markägaren, så kanske man kan undvika en onödig grannfejd.