Sv: vad är NH
BOY, vad det hänt mycket.
Ser om jag kan lägga nåt till. Jag har inte så mycket tid på mig (renovera huset) så jag vet inte hur stavningen ska ser ut när jag är klart. Förlåt i förhand
Först och främst till tråd skaparen som undra om NH. Vad jag tycker NH är är ett sätt att lära sig att får kontakt med en häst med ett språk som de förstår och acceptera frivillig. Om du har läst om de 7 lekarna, de är bara ett liten början till vad man kan göra i på en resa som du bestämmer vart ni ska till (ditt mål t ex tävlingar, skogs ridning, utbildare). Det är långt störa en dessa forum. Och det kommer du lära det mer tråder du läser. Jag själv följer Parelli men det finns massor andra att titta på och alla har olika tolkning på den här ämne.
Detta som följer är en liten bit av min.
Axel och:
Då kan man inte formulera sig som han gör!-
"Som ledare blir det naturligt att flytta på hästens fötter i stället för att du flyttar dig . För varje gång det är du som flyttar hästens fötter, befäster du din ledarställning, och övertygar hästen om att du fortfarande ställer upp som ledare."
Till mig låter det klokt och "natural" Tyvär med de flesta NH träning sätt är det bara göra si eller så men man får inte alla detaljer man äntligen behöver och mycket kan göra i ett klassrum utan häst innan man äns börja NH. Och som LIA sa det är kanska oss som har haft mer tid eller träning att detta låter inta alls konstig.
Om du titta i en hage med fler hästar och studera allt du ser, så ser du kanska snabbt rang ordning i ett flock. Om vi säger det är 5 hästar i en hage (1:an är högst i rang) Du ser att ingen annan häst får #1 att flyttar hans fötter, medan han flyttar resten av flocken. #2 kan flyttar runt 3,4, och 5 men inte 1 osv. Och detta är viktig: Det är alltid en "exception to the rule". Jag aldrig säger aldrig, men alltid säger ofta
Att jag flyytar en hästs fötter så göra jag det med att har övningar. Ibland har jag hästar som vill absolut flyttar mina och ibland lyckas de göra det. Jag lära de att respektera min området. Jag jaga inte de, jag använder ingen våld men jag kan använder lika mycket energi de använder att vägra göra nåt. Jag försöker använder kroppspråk lika mycket som de gör på samma sätt. Om jag hade långa öron, lita på mig de skulle ligger bakåt ibland. Jag kan använder mina ansikts uttryck lika mycket som de gör. Mina kan jag om de kommer för nära titta över axeln och ser lika arg som en sto och ibland lyfta ett ben så backa de. Du kanske tänker att det låter konstig och det säkert ser konstig ut. Men på dessa sättet det är sällen att mina hästar buffla mig och om det är bara titta över axeln jag inte bry vad andra tycker. För jag tycker jag har lyckas bra. Vi är väldig medveten om vår kroppspåk genom träningen.
"Den som flyttar den andre definierar sig själv och igenkänns av hästen som ledare. Och för varje gång det är du som flyttar undan för hästen har du förlorat några poäng i ledarskap. Det är ingen fara, du får många flera chanser.
igen om du släpper två främande hästar ihop och vet vad du ska titta efter så ser du att en av hästarna flytta sina fotter först iväg/urväg av den andra hästen. Om en häst kom och bufflade dig och du snubbla iväg/bakåt i stort sätt har den lyckas komma up i rangen du kan blir arg och säger ifrån efter åt och hästen har backat undan då har du vunnit men det var inte för den första buffligheten om du hänger med. Respekten är borta, hästen vet inte varför du bliv arg, han koppla inte att du bliv arg med att han försökt att trampa på dig. Förstår du tänken bakom det?
Men om du stog still och var bered och t ex bara skakade grimmskaftet och fick den att backa undan så har du sagt "hurrudu, jag är chef och du ska respektera mitt området och var jag står" De kan fösöker igen och om du skaka grimskaftet och följer en häst är det nästan samma sak. Han fick dig att flytta. Och vet inte var ditt området (eller bättre sagt gräns på ditt området) slutar, för det följer honom hela tiden. I dessa sorts träning är det ingen mobning eller elakhet allt författare skriver är hur en häst ta in info blanda det runt i sin huvud med vad han har lärt och hans instinkter och hur vi kan lyckas att har en säkert och lycklig förhållande med en häst. En häst som buffla bort och trappa på sin ägare är en farlig häst (även om du är snäll när de gör det

)
Den som flyttar sig minst är dominant- ledare.
Hur ska ungar/ osäkra vuxna kunna bedöma när det är befogat att flytta på hästen?
Yes. På ett sätt som hästen förstår. Jag brukar säger du behöver inte förstår så länge hästen gör
Jag fast tror att folk ska tar terori lektioner först innan de börjar med hästen då skulle ungar och vuxna förstår varför/hur/när vissa saker ska sker.
Det ska bara vara i korrektionssyfte- om hästen har för vana att gå för nära eller på dig- vilket de flesta inte gör om man inte har gjort fel i hanteringen.
Exakt! men...tyvär är det så många som har gjort fel i hanteringen (betyder inte att hästen är agressiv) eller de tilllåter att hästen gör nåt tillexample komma in till matte hela tiden sen förstår inte varför hästen är alltid där när de vill göra nåt, de blir arg hästen förstår inget. Vi lära hästen att komma när det är inbjuden stanna så länge jag vill sen backa ut igen och acceptera det. Så det mer hästen flytta sig undan och du står still så efter en stund( så länge man är konsekvent) häst lära att du går int att flyttar, precis som en annan ranghöghäst.
Varför har så många problem att ens få tag på sina hästar i hagen?Om man inte överdominerar sina hästar så kommer de eller åtminstone står still. Man behöver då heller inte tänka på sitt kroppspråk.
För att mest tiden är det jobb, tråkhet eller de helt enkelt tycker inte om matte/husse som gäller.
Jag dominera (om vi ska säger så) alla mina hästar och flytta de runt hur jag vill när jag vill. När jag visslar, de kommer fullfart galloperade till mig. De som jag har tränat mest stanna längre med mig lös. Men jag ser till allt allt mina tränings pass slutar med ett positiv slut och när de kommer i hagen det är inte bara för att jobba eller rider. Ibland är det bara för ett äpple och ett "skratch" på magen.
Om den har trevliga upplevelser av sin ägare så behöver den inte tvivla på dens sociala kompetens.
Men om den vet att den brukar bli bortjagad, så varför komma?
Igen allt ligger på hur man tränna. Författare aldrig sa jaga bort hästen med ett träklubba. Du kan flytta en häst på massa olika sätt. Och att du har varit i NH tråden förut så antar jag att du tränna NH och säkert gör övningar som lära din häst att flytta undan för trycket bl a. Du på detta sätt förstärka din förhållande med din häst att det är du som bestämmer inte tvärt om.
oj vad långt det bliv.

men detta ämne är en viktig (och väldigt intressant

) ämne tycker jag. Att vi måste lära mer om hästens psyke innan vi går ut och tränna. Jag tycker att vi de flesta hänger up på att blir "ledare" Och ranghögst om vi vet mer om hur de tänkar förvandlar info och hur denna info kommer ut i deras beteende är mer viktig och sen ledarskapet kommer auotmatiskt.
Hade lite mer tid än jag trode...förlåt
