Då har jag bara inte kommit så långt i kursen än dåRyskan har hårda och mjuka vokaler, varje vokal finns både som hård och mjuk.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Då har jag bara inte kommit så långt i kursen än dåRyskan har hårda och mjuka vokaler, varje vokal finns både som hård och mjuk.
Om uttalat inte fäller dig: Verben - aspekterna på verbenJag är helt seriös faktiskt! Dels ligger landet nära - hyfsat enkelt att ta sig dit.
Stavningen är rimlig och inte som i tex svenskan och ffa engelskan med undantag efter undantag.
Likaså grammatiken.
Ett rimligt okonstlat språk.
Händer mig OFTA på jobbet..... Eller, ännu oftare klassikern när man börjar stänga ner en massa fönster och hittar en öppen ny-mejl-ruta utan någon mottagare. VEM - och om VAD - skulle jag mejla......Hatar när det här händer: "Just det! jag skulle ju googla på X" *öppnar ny flik*
...
...
...
"vad skulle jag googla på?"![]()
Men då gills det ju inte!Dvs om du har finska som modermål/andraspråk.
Jag tror nog att genrellt, för en svensk, är danska betydligt lättare att lära sig än finska då det finns otroligt många likheter mellan svenska och danska. Och i princip inga mellan svenska och finska..
Återigen saknar vi WOW emoijen! WOW !!! Vad är det för djur?Vi har varit ute och spårat en varulv! (De små är shibatassar.)
Spana in transformationen.
(Förlåt för jättebilderna.)
![]()
![]()
![]()
Återigen saknar vi WOW emoijen! WOW !!! Vad är det för djur?