Fiskpinnar och aioli i tortillabröd?!Jag väntar på min matleverans, ska komma mellan 16-18 så förhoppningsvis dyker den upp snart... vill åt fiskpinnarna i leveransen så jag kan äta fiskpinnar o aioli i tortillabröd till middag![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Fiskpinnar och aioli i tortillabröd?!Jag väntar på min matleverans, ska komma mellan 16-18 så förhoppningsvis dyker den upp snart... vill åt fiskpinnarna i leveransen så jag kan äta fiskpinnar o aioli i tortillabröd till middag![]()
Det är"hacken" på din nyckel som matchar olika låskolvar. Det är säkert samma låskolv på port, förråd, tvättstuga och garage. Sen har du individuella hack som bara låskolven i din egen dörr har, liksom att dina grannar har sina egna hack till sina ytterdörrar. Så, nej grannarna kan inte låsa upp din dörr, och du kan inte låsa upp hos dina grannar, men ni kan allihop låsa upp porten.
Det kommer att bli jättebra! Första egna lägenheten betyder massor av olika känslor, men också massor av nya erfarenheter. Bara fråga, så löser sig det mesta.
Första gången jag flyttade till en egen lägenhet fattade jag inte heller hur folk kunde bo vare sig i hus eller lägenhet, med tanke på allt som skulle väljas och ordnas. Men det kommer gå alldeles utmärkt! Och Nej dina grannar kan inte komma in till dig, även om ni låser upp porten med samma nyckel![]()
Precis exakt sådär kände jag också när vi hade köpt vår lägenhet för två år sedan. Jag minns inte flytten eller veckorna runtom som ett dugg positiva - tvärtom var det bara en massa krångel, stress och ångest, och sen fick jag ångest över att jag inte var gladJag sjukskrev mig till och med en dag just efter att vi hade flyttat in eftersom det kändes så övermäktigt alltihop, och jag sjukskriver mig i princip aldrig! Det blir bättre, och det är helt normalt att känna som du. För mig tog det nog en dryg månad ungefär innan jag på riktigt kunde känna mig glad över köpet och flytten, och nu såhär två år senare är jag så himla glad och tacksam för att vi gjorde det!
Det är helt normalt att oroa sig och undra vad man tagit sig för när det gäller större förändringar. Det ger sig och snart kommer du att ha boat in dig och katten så ni stortrivs
Edit: För mig var det ingen stor grej att ta över huset (och hus innebär ju lite annat pyssel än lägenhet). Jag har ju vuxit upp här så jag är van vid allt som behöver grejas med.
Andas![]()
. Och nej som andra sagt kan såklart bara du komma in i din lgh, ingen annan
. Så spännande att få sätta din egen prägel på boendet! ❤. Är ju osäker på hur gammal du är, alltså om du flyttar hemifrån för första gången eller om du varit hemma en vända, men minns hur spännande det var att flytta hemifrån (fast det på ett sätt satt långt inne då jag verkligen stortrivdes i mitt föräldrahem)
.
Men åh tack allihop!Ta det lugnt
Andas
Du behöver ju inte stressa med nåt.
Jag har flyttat måååååånga gånger.
Att nyckeln passar till porten med är ju smidigt, men ingen annan kommer in i din lägenhet för det.
![]()
Man tager vad man haver? Låter som ett sådant koncept. Också nyfiken.Fiskpinnar och aioli i tortillabröd?!Hur kom du på den sammansättningen?
![]()
Fiskpinnar och aioli i tortillabröd?!Hur kom du på den sammansättningen?
![]()
Svarar båda samtidigt. Det stämmer att det var ett fall av att ta vad man harMan tager vad man haver? Låter som ett sådant koncept. Också nyfiken.
Låter som nån form av fisktaco tycker jag. Ser verkligen inte det konstiga. Även om jag själv valt några fler tillbehör..Man tager vad man haver? Låter som ett sådant koncept. Också nyfiken.
Jag tycker alltid det är jobbigt sova första nätterna i en ny lägenhet, nya ljud, nytt ställe etc. Men sen brukar det lugna sig och kännas bra. Det som hjälper mig är riktigt mysig pyjamas, gosig filt och tv/dator att slökolla på tills jag somnarMen åh tack allihop!Så vansinnigt skönt att jag inte är ensam över att bara tycka det är skitjobbigt. Så lätt att tänka att något är fel på en när alla är hur glada som helst och man själv typ jag vill bryta ihop och krama katten
Tror jag hade känt annorlunda om det var så att jag hade saker med mig, men jag har bara två cafestolar och ett cafebord än så länge. På lördag blir det handla på Ikea.
Känns lite bättre nu när jag är på ridskolan. Hoppas morgondagen känns lite mer positiv![]()
Fisktaco är en bra beskrivning, det ska jag börja kalla det!Låter som nån form av fisktaco tycker jag. Ser verkligen inte det konstiga. Även om jag själv valt några fler tillbehör..![]()
Kom på att jag inte ätit något idag utan bara druckit ett glas proviva blåbär och lite lättdryck, inte undra på att jag haft ont i huvudet. Men, bankat hål i min zinkkruka så nu kan jag hänga upp den och fixa med tomatplantan så fort det blir varmt nog att ha den ute i under natten.
Nu blir det dunkande på plasthinken![]()
Jag brukar sova gottJag tycker alltid det är jobbigt sova första nätterna i en ny lägenhet, nya ljud, nytt ställe etc. Men sen brukar det lugna sig och kännas bra. Det som hjälper mig är riktigt mysig pyjamas, gosig filt och tv/dator att slökolla på tills jag somnarHoppas det känns bättre för dig imorgon
![]()
Svarar båda samtidigt. Det stämmer att det var ett fall av att ta vad man harVille använda upp tortillabröden och allt jag hade hemma var fiskpinnar, visade sig va jättegott dessutom
Ni får testa
![]()
Men menar ni på riktigt att ni inte hört talas om fisktacos? Sen innehåller orginalreceptet kanske inte fiskpinnar men tycker det funkar strålande en vanlig onsdag typDet får jag göra någon gång..
Har ju testat kokt potatis med vaniljglass och det var INGEN hit. Var en som också sade "testa, det är gott". Tror nog mer på fisktacosidén ^^
Att möblera om(efter jag bott in mig) håller jag med om är kul! O byta småsaker som gardiner och sånt.Jag brukar sova gott
Då är det ett bra tecken
Då brukar jag säga att det finns frid i lägenheten.
Har bott på ställen där sömnen varit bortblåst så.
Men här, trots att jag bor mitt i smeten, sover jag bra.
Och det är roligt att möblera nytt ju!!
Att tänka utanför boxen.
kokt potatis med vaniljglass låter hemsktDet får jag göra någon gång..
Har ju testat kokt potatis med vaniljglass och det var INGEN hit. Var en som också sade "testa, det är gott". Tror nog mer på fisktacosidén ^^