Yrkesprognos

Sv: Yrkesprognos

Gissar att den lönen baseras på de som har civilingenjörsexamen (5 år) och inte de som har den treåriga?

Ja, det låter ju mycket troligt.
När jag kikade på lönestatistik igår så såg det ut som att meddellönen låg runt 30000kr ungefär.
Men ska jag plugga i 3 år så kan jag nog lika gärna plugga i 5 år. Då blir jag ju en sådan där ingentinggör... :D
 
Sv: Yrkesprognos

Jag tror att man måste vara beredd på att ligga borta en del om man ska jobba som det.
Om man ska vara säker på att alltid ha jobb alltså.
 
Sv: Yrkesprognos

Ja definitivt. Många hantverksyrken är nog sådana. Min sambo jobbar både i Sverige och Finland för att det ska gå ihop. När de har jobb hela tiden så har de mycket bra betalt men är man inte anställd på något storföretag blir det lätt säsongsbetonat.
 
Sv: Yrkesprognos

Tillägg på mitt inlägg: Det kan vara kul, men innehåller troligen mycket geografiska informationssystem (göra kartor), och det är väldigt klurigt och jobbigt enligt mig, men kul när man förstår :P. Ingen hit att läsa på distans kan jag intyga ^^
Jag som gis-ingenjör kan inte riktigt hålla med. Geografiska informationssystem består av insamling, lagring, bearbetning, analys och presentation (göra karta) av geografiska data.

Det är tråkigt att gis enbart har blivit att "göra karta" när det är så mycket mer som behövs för helheten! Jag kan i alla fall inte tänka mig något roligare :-)
 
Det där händer mig mig rätt ofta. Gamla trådar som poppar upp från ingenstans. Jag försökte få en förklaring i någon tråd, och man sa att Bukefalos tar upp de gamla trådar i de ämnen som jag googlar. Jag fattar ändå inte hur vissa av trådarna som poppar upp stämmer överens med det jag googlar. :D
 

Liknande trådar

Skola & Jobb Någon som är mer insatt än vad jag är nu för tiden? Om det är ok för PA att jobba dygn, och om det får fortsätta vara ok? Jag har i... 2
Svar
28
· Visningar
3 996
Senast: malumbub
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp