Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Hollie har blivit sjuk.
Feber och snor. Veterinären var här på kvällen och gav henne första dosen pencillin (sedan fortsätter vi i 4 dagar om hon blir bättre). Hon hade något ansträngd andning när vet. lyssna. Men ser pigg ut och diar som hon ska. Slemhinnorna var bra. Jag vakar på henne inatt och är hon inte bättre imorgon så åker vi till djursjukhuset.
Vad detta kommer ifrån vet vi ej.. virus? kalla vädret som varit?
Hollie är 11 dagar idag.
Men vad kul att se dina pojkar igen!! Jättefina! Och Stig
yttik och jennyjenny Tack, tycker hon verkar piggare idag så fortsatt pencillinkur och boxvila. Suck! Förstår inte vad som gick fel denna gång?
Men vi har en hostponny i stallet... även om den står i en annan avdelning bort från mina och vi har varit noga av hanteringen av denna så är ju föl just föl.
Hon kan ju också fått en släng av det kalla vädret men jag var ju extremt noga att inte ha dom ute länge och bara mellan regnskurar.
Vilka maffiga killar!
Tänk vad mycket de växer på ett par månader
Falcor vilken härlig bild. Vilken buskille
Victovie Fina Frans Vad mörk han ser ut att bli under fölpälsen
Charlottee Vilken oro man känner när de blir sjuka, eller hur Silhouette hade också ett par snoriga dagar förra veckan, dock tempade jag henne ej, men det försvann efter ett par dagar. Jag skyller på vädret.
Styrkekram
Nu har jag suttit och visat bilder på alla fina bebisar för min pojkvän, och så tittade vi på filmen där Gräddnosen busar och han satt och skrattade lika mycket som jag, och då är han inte hästkille.
Visade sen Gräddnosens pappa och då kom kommentaren "Ååååh, vad den går fint! Titta!"
Så även för en icke hästmänniska så är Gräddnosen och hennes päron fina!
Jag är så stolt över min duktiga tjej. Vi gick för första gången in i stallet idag (har ju ligghall annars) och där band jag upp henne och lyfte fötter och "kratsade" hovar. Man såg hur hon funderade när hon märkte att hon satt fast, men hon stod så fint och stilla Sedan promenad ut till hagen igen. Mammahäst är också så lugn och trygg så man har ju god hjälp av henne. När jag sedan släppte henne i hagen brallade hon runt ordentligt efter sin första lektion i stallet. Vilken härlig tjej jag har
Jösses vilka fina föl det är i den här tråden, riktigt kul att titta varje dag när det kommer nya bilder. Stella-bäbisen är ju i en klass för sig vad gäller söthet
Har tagit lite nya bilder på min unge efter att han stått inne nästan dygnet runt i flera dagar på grund av det nedrans regnet. Lös i magen idag eftersom mamma brunstar
Benizar HW född 30/5 e: Bellagio-Gauguin de Lully
Skitdålig kvalitet men det var den enda jag hade när han rör sig
Trädgård & Växter Dags för den årliga uppdateringen av hur mina afrikanska liljor mår efter vintern. Det korta svaret är att de mår bra! Jag delade dem ju...