Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Jag vet inte om det är ok att fråga om enskilda produkter härinne
men... är det någon härinne som har ett sådant?
Har några bra/dåliga erfarenheter av det?
Anledningen att jag funderar på att köpa ett är att jag ofta promenerar på vägen och har sonen med på cykel och då kan det vara bra att ha händerna fria + att jag har ett gammal skada i axeln och ibland har svårt att hålla koppel (inte för att hundarna drar nämnvärt) men minsta drag åt "fel" håll kan göra förfärligt ont.
Någon som har ett och vill dela sina erfarenheter!
Tacka gud för "magkoppel"
Annars hade mina axlar nog slitits ut för längesedan!
Vi har inte just baggen, men vi använder andra "magkoppel" där jag jobbar ! Jag tycker att det är jätte skönt att ha, speciellt om det är en hund som drar lite, man får mer kraft då.
Nackdelen är väl att om hunden drar mycket och man använder magkopplet hela tiden är det lätt att få ont i ryggen, annars har jag inte upplevt något mer negativt.
Jag har ett baggen och jag tycker det är jättebra, speciellt på svärmors jaktlabbe som drar järnet med en emellanåt. Har tyvärr på senaste tiden inte använt det så mycket, men jag älskar mitt baggenbälte plus att det är så behändigt att kunna ha en liten väska bak med godis, påsar osv.
Jag har ett sånt där "magkoppel" minns inte vad det är för märke :P använder det inte så mkt då hanen inte fattar att han ska gå fram o inte runt i cirklar helatiden Men med rätt hund så funkar det helt okej =) TIken fattar lite bättre ;P
Hundavel & Ras Tillägg; (ja jag kan tjöta hur länge som helst om den här rasen) De är ofta stora, tunga, klumpiga, tar plats och tror själva att de är...