Jag köpte min första hund veckan efter att ha separerat från min destruktiva relation!Jag köpte lila gardiner när jag var nyseparerad i min ungdom!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag köpte min första hund veckan efter att ha separerat från min destruktiva relation!Jag köpte lila gardiner när jag var nyseparerad i min ungdom!
Själv känner jag att det var en lättnad att den biten gick så smidigt. Det finns människor som bråkat i åratal över pengar och småsaker som ska delas upp vid en separation. Var tacksam för att det gick smidigt.Dagen idag är tuff många känslor. Löses ut från lgh o snart är alla band klippta. Borta! En berg o dalbana med känslor.
Jag köpte min första hund veckan efter att ha separerat från min destruktiva relation!![]()
Hur går man vidare efter separation?
Sömnlösheten kom som ett brev på posten. Känslan av ensamhet. En slags inre stress - tänk om jag får leva ensam nu resten av livet.
Det har gått 1 vecka nu....jag känner mig tom.
Hur går jag vidare, hur lär jag mig "andas" igen?!
Hur går man vidare efter separation?
Sömnlösheten kom som ett brev på posten. Känslan av ensamhet. En slags inre stress - tänk om jag får leva ensam nu resten av livet.
Det har gått 1 vecka nu....jag känner mig tom.
Hur går jag vidare, hur lär jag mig "andas" igen?!
För mig har det varit att umgås mycket med vänner och göra saker jag brukar tycka om även om det känns tomt och tråkigt. Sen är det naturligt att sörja även en sämre relation, det ljusnar lite steg för steg.Hur går man vidare efter separation?
Sömnlösheten kom som ett brev på posten. Känslan av ensamhet. En slags inre stress - tänk om jag får leva ensam nu resten av livet.
Det har gått 1 vecka nu....jag känner mig tom.
Hur går jag vidare, hur lär jag mig "andas" igen?!
Nu läste jag lite längre ner här att det varit någon typ av missbehandling/misshandel inblandad? Det finns något som kallas trauma bonding, som lätt misstas för kärlek. Liknas ofta vid att spela på en enarmad bandit, där mynt är ditt engagemang och vinsten är bekräftelse. Man pumpar i med mynten i hopp om att få storvinsten, men den vinner man aldrig. Man får nån liten skvätt tillbaka och inte vill man lägga av för man har ju investerat så mycket att man Behöver vinna tillbaka pengarna..
Kort sagt, man blir beroende av att bli bekräftad av en person som spelar ens känslor som de vore ett piano.
Det är mer ett dopaminberoende än vad det är kärlek. Kärlek är inte vad man känner för en person man knappt tolererar eller tycker är en särskilt bra person.
Anyway, som de andra säger så tar det tid. Det kan ta år. Det är genom sorgen som du växer dig ur det. Ta den här tiden på dig för att täppa till de hål som gjorde att du hamnade med en person som inte behandlade dig schysst. För mig handlade det om en djuprotad känsla av att ingen skulle kunna älska mig och därför stannar man trots allt. Jag satte inte heller gränser som jag borde ha gjort, av förståeliga skäl. Dags att ändra på det!
Allt vi är med om här i livet vill säga oss något, man lär fundera på vad läxan livet vill lära en med det som händer är. Annars är man dömd att göra om samma misstag.
Om några månader eller ett par år så kommer du titta tillbaka och undra hur fasen det tog så lång tid, personen är ju inte ens värd all sorg, men det är en process så klart. Du har ju trots allt förlorat ett förhållande och de är sällan ensidigt dåliga. Äh, kan skriva i timmar men låt dig känna vad du känner och bygg inga murar mot känslorna så kommer det gå över, förbered dig på en berg-och-dalbana och vet att det är drivor av människor som gått igenom liknande och kommer ur det till slut även om det är svårt att se i början. Ha förtröstan.
Måste du verkligen prata med honom i telefon?Pratar med exet i telefon. Säger att jag ska övernatta på jobbet i då frågar han med vem jag ska sova.
Kontroll, kontroll
Nej, nej, nej - blocka honom, släng numret och elda upp telefonen. Var stark nu. Du är en av de som tog sig loss, du klarar det här.Pratar med exet i telefon.
Prata inte med honom.Pratar med exet i telefon. Säger att jag ska övernatta på jobbet i då frågar han med vem jag ska sova.
Kontroll, kontroll
Sällar mig till kören som inte tycker du ska prata med exet överhuvudtaget. Det lättaste att gå vidare är att inte ha någon kontakt alls.Pratar med exet i telefon. Säger att jag ska övernatta på jobbet i då frågar han med vem jag ska sova.
Kontroll, kontroll
Var rädd om dig. Måste ni prata? Been there och han lyckades lura tillbaka mig. Slutade inte bra.Pratar med exet i telefon. Säger att jag ska övernatta på jobbet i då frågar han med vem jag ska sova.
Kontroll, kontroll
Nä, verkligen inte. Huvudet har inte förstått de hjärtat redan vet.❣Måste du verkligen prata med honom i telefon?![]()
Jag tror att både huvudet och hjärtat förstår och vet.Nä, verkligen inte. Huvudet har inte förstått de hjärtat redan vet.❣
Pratar med exet i telefon. Säger att jag ska övernatta på jobbet i då frågar han med vem jag ska sova.
Kontroll, kontroll