Sv: Beach 2014
Ninnur- Okej, jag är själv lite skeptisk till sådana där VLCD kurer för det är så otroligt lite energi man får i sig. För mig som är underviktig blir det livsfarligt när jag äter så lite eller en hel del mindre som jag brukade göra, men jag har ju å andra sidan inget att ta av, inget glukogenlager eller fettreserver. Så det är säkert ganska stor skillnad beroende på vilket stadie kroppen är i
Tror risken med dom där shakerna är att det skapas ett sug efter vanlig mat och att det kan vara svårt att hålla det lagom sen när man börjar äta igen. De jag känner som har bulimi äter ju ungefär på ett sådant sätt, de äter jätte lite på dagarna eller några dagar för att sedan inte kunna hejda sig och då hetsäter dom och det är väl det som kan vara risken med för lite kalorier.
Har du något matschema du ska följa sen när du börjar äta vanlig mat? Det schemat vi får från dagvården är det som rekommenderas för en stillasittande kvinna så man kan följa samma schema om man vill gå ner i vikt. Skillnaden är att vi äter större mellis eller lägger till näringsdrycker för att gå upp i vikt utöver maten och är man aktiv så finns det två nivåer till att öka upp matschemat till. Sen är ju de flesta hos oss väldigt underviktiga och förbrukar mindre energi än någon som väger mer. Så hojta till om du vill ha det matschemat av mig, det bygger på helt vanlig mat, inga förbud utan variation och normal mat

Jag klarar inte riktigt av att följa schemat exakt men jag vill kunna göra det framöver.
Dricker du shakesen för att kickstarta din viktnedgång? För att gå ner i vikt behövs ju ett kaloriunderskott men jag har läst att om man äter väldigt lite så minskar man omedvetet på sin aktivitetsnivå, de där vardagliga småsakerna som man kanske inte tänker på och på så vis motverkar det lite av syftet med att äta så lite. Däremot är ju det där med svältläge en myt så länge det inte blir extremt, som för mig och andra med anorexi. Där kan man se på blodproverna att ämnesomsättningen rubbats och är onaturligt låg. Vill ju ha normal ämnesomsättning och kunna äta som alla andra utan att gå upp i vikt av det
Tror också det är bra att du tänker på din dotter precis som du skrev om, det är viktigt för din hälsa att gå ner i vikt men det är en riskfaktor för barnen att växa upp i ett hem där mat är något som kontrolleras och där föräldrarna inte äter vanlig mat eller bantar och där mat blir förknippat med något negativt. Därmed inte sagt att man inte ska gå ner i vikt om man är överviktig men det är viktigt på vilket sätt man hanterar det inför barnen. Men det verkar du ju fullt medveten om, jag vet bara att jag fick många av mina ideér om mat och att olika mat är olika mycket värda när mina föräldrar var med i viktväktarna eller viktklubben och det skulle räknas points osv.
Menar inte alls att trampa dig på tårna, du vet vad som är bäst för dig och om du känner att VLCD är rätt för dig så kör på det. Och du verkar väldigt mån om att din dotter inte ska få problem med maten vilket jag tycker är jätte, jätte bra!