jo, har fått papper o påse o allt o ska skicka in till analysen...
hästarna äter ju tre partier per år, det är ca 12 bollar i varje parti. Så jag får analysera tre ggr (dyrt o ha många hästar =O
OJ, nu förstår jag (läste ditt inlägg en gång till

, du menar alltså att jag ska blanda tusaar från två bollar från varje parti o analysera det en gång??? Är det ok?
skiljer det mkt i värdena tror du? Kanske lika bra o köra tre stycken istället?
ska skicka in nu när helgen är över!
Men när jag har bra proteinvärde får dom diarré vid fri tillgång!
Jag förstår vad du menar att energin ökar i förhållande till ökande protein o.s.v. så min teori höll ju inte där.
Det enda jag kan göra när jag får analysen då, är väl att behålla det här dåliga protein hösilaget, och sedan tillämpa upp med foderstaten hur mkt mer som behövs beroende på vad resp. häst gör för arbete o.s.v.?
vad kan man ge i foderstaten som bara hjälper upp proteinet och inte energiet??? Och hur mkt ska jag räkna med att kraken äter, vet ju inte hur mycket han tuggar sig i grovfoder per dag????
För jag kan ju inte ha ett hösilage med bra värden i fri tillgång eftersom de blir dåliga i magen, så det måste du väl hålla med om? Där blir det tydligen för mycket för dom!