CLXXI Vad gör vi?

  • Tjatter
  • Trådstartare Trådstartare Tranan
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 2 015
  • Visningar Visningar 101 453
Status
Stängd för vidare inlägg.
Har samlat ihop allt som ska tvättas imorgon, eller ja, allt utom filtarna i soffan. Tänker ta dem också men eftersom det inte får plats i första omgången tvätt så kan jag vänta till efter frukost med det. Kommer bli typ 6 tvättmaskiner totalt... Ser inte fram emot det, men det ska bli så skönt att få det avklarat! Funderar på om jag ska unna mig dyr glass som belöning sedan, eller om jag ska köpa choklad. Ska försöka att inte köpa både choklad och glass iaf, för det blir lite väl dyrt :cautious:
 
Ligger på soffan och smälter en oroligt god middag med tillhörande cocktails. Väntar på att maken ska komma hem från affären med glassen jag bad honom köpa (en av mina favoritgrejer här i livet: middag ute och efterrätt hemma typ en timme senare, när man promenerat av sig det värsta av mättnaden) och då blir det ett avsnitt av Yellowstone innan vi ska sova. Känner mig sjukt redo för fredag och en helg helt fri från planer efter en otroligt jobbig vecka!
 
Har samlat ihop allt som ska tvättas imorgon, eller ja, allt utom filtarna i soffan. Tänker ta dem också men eftersom det inte får plats i första omgången tvätt så kan jag vänta till efter frukost med det. Kommer bli typ 6 tvättmaskiner totalt... Ser inte fram emot det, men det ska bli så skönt att få det avklarat! Funderar på om jag ska unna mig dyr glass som belöning sedan, eller om jag ska köpa choklad. Ska försöka att inte köpa både choklad och glass iaf, för det blir lite väl dyrt :cautious:
Det får bli dyr chokladglass, helt enkelt? Det är i alla fall vad jag sitter och väntar på just nu :D
 
Helskotta vad det blåser 😬
Tredje gången jag är ute för att förankra locket på spabadet för det har blåst av. Nu får det vara av under natten (ska bara plusgrader hela natten) så hoppas jag det blåser mindre imorgon bitti. Har lagt ett tungt plank/regel på och 2 stora tunga blomkrukor så hoppas det kommer stå kvar. Utemöblerna ligger utspridda på gräsmattan tillsammans med grillen men det verkar som om de ligger bra så kommer inte flytta på det.
Hoppas rutorna håller för det har kommit en del saker mot dem.
Riktigt otäckt faktiskt. Blir inte lätt att sova lyssnandes på detta.
Ska tydligen börja ge sig nu vid 11 enligt vädret på tv4 hoppas på det
Ska hål
 
Har varit till vetten med shiban idag, och vi verkar ha hittat en behandling som funkar för hennes lungor! Jag kommer på mig själv med att snegla över hela tiden för att jag inte kan höra henne väsa när hon andas längre, det är så underbart! <3 Nu måste jag bara vänja mig så att jag inte blir orolig när det blir tyst. 😅
 
Känns lite annorlunda att sitta i Skåne utan blåst och oroa mig för om mitt hus hemma står kvar oskadat och inte får jag tag i min bondevän heller ,så han kanske redan blåst bort :nailbiting:
Ja ja, får väl ringa i morgon igen o se om jag har ett hus att åka hem till eller om det är en ruin som behöver renoveras innan jag åker hem igen.
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Tjatter Som trådstarten säger, vad tror du att du är ensam om att göra som ingen annan gör? (Sagt lite med glimten i ögat) Förklarar dig eller... 2
Svar
27
· Visningar
2 280
Senast: Kakis
·
Hemmet Jag har alltid bara tvättat allt i 40 grader. Nu börjar jag inse att allt kanske inte blir riktigt rent och behöver lite tips och trix... 2 3 4
Svar
78
· Visningar
2 334
Tjatter Jag är kanske inte helt seriös med den här tråden (eller med rubriken), så man behöver inte bli galen på mig om man inte vill. Men jag... 3 4 5
Svar
88
· Visningar
3 322
Senast: Tantan
·
Tjatter Jag gillar känslan när man kliver in på ett nystädat lite fånigt hotellrum Och även om jag älskar att kliva in i vårt hem så skulle...
Svar
4
· Visningar
324

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp