Sv: Evolutionary saddles
Finns nåt liknande märke i Sverige, Free 'n' Easy heter det.
Du kan läsa om det på
http://www.sadlar.nu/
Det har varit trådar om American Flex och liknande sadlar tidigare. Ett av problemen med dessa sadlar (om de ej tillverkas efter häst och ryttare) är att om det är en väldigt bred häst blir utrymmet vid manken minimalt. Kollar du på bilderna de har på hemsidan så ser du vad jag menar. Vid en smäcker häst blir utrymmet framtill okej, men på en bred häst blir det obefintligt. Om de däremot tillverkar bommarna efter mått så borde det ju vara annorlunda.
Sen om man ser till American Flex, jag tror inte att en sådan sadel passar alla typer av ryggar bara för att panelerna är utformade som de är på dessa sadlar. Problemet jag kan se är att när man placerar en ryttare i sadeln, och bommen ej passar, hur ska då panelerna forma sig efter hästens rygg, då de beskrivs som mjuka och väldigt flexibla? För att kunna kompensera för en boms felaktiga passform måste panelerna isf vara väldigt fasta. Och om panelerna formar sig efter hästens rygg, som är mjuk, så borde panelerna likväl forma sig runt en träbom som ligger fel mot hästen, framförallt om det är en ryttare i på x antal kilo.
Tänk bara vilka bekymmer den orsakar om man har en bred häst och bommen är så takformad som visas på bilderna, kan inte vara speciellt skönt.
Men om bommen
passar så är det ju jättebra med en sadel med bred anläggningsyta.