Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Oj, jag som formligen älskar rått kött borde vara dösjuk vid det här laget, om "olyckskorparna" haft rätt."men du kan ju bli sjuk fattar du väl?!"
Har ätit råbiff (gjort på butiksmald nötfärs, a la min vanliga stil) i Estland, tror dock att deras kött är ungefär lika säkert som svenskt.Oj, jag som formligen älskar rått kött borde vara dösjuk vid det här laget, om "olyckskorparna" haft rätt.
Äter förvisso bara nötkött rått och det ska inte vara någon fara vad jag hört/läst. Dock skulle jag inte äta rått kött från ett annat land med andra bakterier än vi har här i Sverige.
Det där har jag så undrat över, varför äter man anka lite rosa men kyckling är så nono?
Jag kan nog ha "syndat" och ätit Irländsk lövbiff rå.. svårt att låta bli när det ser så gott ut.Har ätit råbiff (gjort på butiksmald nötfärs, a la min vanliga stil) i Estland, tror dock att deras kött är ungefär lika säkert som svenskt.
Åh jaha! Dåså!Fast hot dogs som jag antar att du menar är värmebehandlad och därmed inte rå.
Korven värmebehandlas efter stoppningen och den är tillagad när man köper den. Hållbarheten ligger på ungefär en vecka-tio dagar, i frysen kan den ligga i minst tre månader. Falukorv, hot dogs, wienerkorv och många andra typer av korvar som du hittar i handeln är emulsionskorvar.
http://www.ica.se/buffe/artikel/korvskola/
För övrigt har jag Inga betänkligheter för att äta rått nötkött. Däremot äter jag itne kyckling eller fläsk som inte är klart.
Sedan tycker jag "medium"-tillagat nötkött är godast så jag äter det sällan rått heller.
Viltkött som rådjur o älg hade jag nog också kunnat äta även om det inte var genomstekt.
Men är det inte ecolibakterier man är rädd för när det gäller rå hamburgare t ex? Och då kan man ju bli väldigt sjuk, till och med dö.
Åh jaha! Dåså!
Då kan jag fortsätta äta "rå" korv när suget sätter in. Det är så sjukt gott![]()
Måste man verkligen det?!Glöm inte heller att skölja bort allt bajs från grönsakerna om de ska ätas rått.
Måste man verkligen det?!Jag som tycker om det där lilla stinget man får i eftersmaken när det är lite kattskit med på ett hörn, lite extra dressing liksom
![]()
Beror väl kanske på vad det är värddjuret ätit. Det är nog mer vegetariskt med hästskit än kattskit tror jag med tanke på att katters huvudföda är kött i någon form.Bajs innehåller väl B12 dessutom, finfint för veganer. Vet dock inte om bajs anses veganskt.
Skönt med bra info. Jag har lite (öhm en hel del) nojja med mathygien nu vart jag ju inte lugnare precis....men ändå bra med info. Om jag hade ditt jobb hade jag slutat äta.....eller serverat allt helsvart och fått cancer ist. Häpp.Helt rätt!
Till exempel har vi VTEC (verocytotoxinproducerande e. coli), som är en kolibakterie som naturligt finns i tarmsystemet hos många djur men som gör oss människor sjuka. Den ger framförallt blodig diarré, men sårbara (äldre, barn, nedsatt immunförsvar) personer kan dessutom drabbas av en form för akut njursvikt som förkortas "HUS" (hemolytiskt uremiskt syndrom).
Den både producerar nasty toxiner och det ska dessutom bara några få bakterier till för att man ska bli så nedrans sjuk. Med vanlig hackad köttfärs som inte har tillverkats under lämpliga "råbiffsförhållanden" så har du inga garantier för att den inte är där eftersom den är så vanlig i djurens tarmflora. Precis som salmonellan så är e.coli en bakterie som smittar under slaktningen och därför sitter den på ytan av köttbiten. Men när man hackar köttet så hamnar det såklart jämnt fördelat i färsen istället och den dör först vid rejäl uppvärmning. Olämplig till råbiff med andra ord, åtminstone om det är gamla Agda som kommer på middag.
Glöm inte heller att skölja bort allt bajs från grönsakerna om de ska ätas rått.
Ja, jag vet inte, men jag ÄLSKAR rå köttfärs. De enstaka gånger jag gör en riktig råbiff brukar jag köpa lövbiff och mala det själv. Men jag äter rå köttfärs varenda gång jag gör köttfärssås, köttfärsbiffar eller annat. Det är i och för sig alltid nötfärs; inte bland- eller fläsk.Ja, som rubriken lyder, hur farligt är det egentligen att äta rått kött? Det kommer ju larm stup i kvarten om diverse olika smittor och bakterier hit och dit, men jag undrar hur farligt det egentligen är att konsumera rått kött som kommer från köttdisken i en vanlig mataffär i Sverige. Har hört att man varnar extra för att äta rå köttfärs för att bakterier som funnits på köttets yta iom malningen hamnat inne i köttet och att det därmed kan förekomma i större omfattning i köttfärs än i vanligt omalt kött.
Jag är uppväxt med råbiff (rå köttfärs ihop med rå äggula och grönsaker), åt det iaf en gång i veckan och äter det fortfarande så fort det finns billig ox- eller kalvfärs i butiken. Med tanke på hur förskräckta folk alltid blir när de hör att man äter rå köttfärs och börjar hojta om att "men du kan ju bli sjuk fattar du väl?!" så kan jag inte låta bli att undra om det är så att paniken kring rått kött är på gränsen till överdriven, eller om det kanske bara är så att jag har haft en väldans tur som aldrig blivit sjuk en enda gång under de åren av mitt liv jag konsumerat rått kött?
Hur resonerar ni kring det där med rått kött? I juni förra året publicerades det en artikel i Metro där de tom varnade för att det kan vara farligt att äta hamburgare som fortfarande är lite smårosa i mitten, vilket många restauranger tenderar att servera.
Är ungefär i samma båt. Har bara blivit dålig av köttprodukter en gång och då var det riven skinka som stått i öppen förpackning i kylen i två veckor. Den både luktade och smakade "konstigt" men jag åt den glatt ändå. Blev till att sitta på toaletten en stund några timmar senare sen var det inte mer med det.Ja, jag vet inte, men jag ÄLSKAR rå köttfärs. De enstaka gånger jag gör en riktig råbiff brukar jag köpa lövbiff och mala det själv. Men jag äter rå köttfärs varenda gång jag gör köttfärssås, köttfärsbiffar eller annat. Det är i och för sig alltid nötfärs; inte bland- eller fläsk.
Jag har ätit rå färs kanske 1g/vecka i kanske 30 års tid (med uppehåll under mina två graviditeter). EN gång har jag fått diarré dagen efter; förmodligen beroende på färsen.
Nu är ju inte min empiri någon statistik att lita fullt på. EN person liksom...
Men.... för mig är det tillräckligt för att faktiskt strunta i varningarna (hittills).
Du och jag Alfred!Verkar som det. Har ätit råbiff på affärsmald köttfärs i genomsnitt en gång varannan vecka i princip sedan jag var gammal nog att äta vuxenmat. Den enda gången jag blivit dålig av mat var när jag åt hemmagjord pizza som jag toppade med riven skinka som stått i kylskåpet i öppen förpackning i 2 veckor. Blev lite risig i magen någon timme senare men inga spyor eller annat. I övrigt har jag aldrig blivit dålig av mat, även om jag ibland har ätit mat som är uppenbart dålig i vanliga människors ögon. Vet inte om jag har något slags super-immunförsvar eller vad men det ska extremt mycket till innan jag blir dålig.
Skönt med bra info. Jag har lite (öhm en hel del) nojja med mathygien nu vart jag ju inte lugnare precis....men ändå bra med info. Om jag hade ditt jobb hade jag slutat äta.....eller serverat allt helsvart och fått cancer ist. Häpp.
Läste tråden innan (kan liksom inte låta bli, skräck och fascination) och tänkte hoppas @hagel dyker upp
![]()