Vi har tagit tillfället i akt och åkt på några turridningar för att få rida ihop hela familjen. Det har varit superkul för oss allihop och jag märker hur sonen blivit allt mer peppad på ridningen efter att ha haft lite av en motivationsdal under vintern. Hans egen shettis har ju blivit lite liten medan min häst är lite för svår, så nu har vi landat i att vi ska försöka hitta en till häst.
Tanken är att det blir en häst som både han och jag kan rida, av praktiska skäl. I sådana fall kan ju nämligen jag ta den hästen när jag och maken vill rida ut (så får han rida min cob).
Dock har vi en häst som vi ska kolla på som är lite för liten för mig, men som låter perfekt för sonen. Trygg, pigg och ställer upp på det mesta, men är ingen tävlingsponny utan vill hålla sig på en lättare nivå. När vi har pratat om en ny häst har sonen sagt att han vill ha en häst som han kan rida barbacka på, så det är min målbild!
(Han har även sagt att han vill ha en häst som har lite åsikter, som hans shettis, för det är roligare med en häst som tycker något än en som inte "bryr sig"

)