Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ett stort rungande JA är svaret på frågan!Du du menar alltså att Livsmedelsverket har fel?
Eftersom du tänker kalorier och jag tänker insulinpåslag så pratar vi olika. Det är förlegat att räkna kalorier om man inte är överviktig. Som överviktig är det Gi och viss mån kaloriräkning som gäller för hållbar viktnedgång. Eftersom insulinet är fettinlagrande hormon gäller det att få i sig livsmedel som inte får insulinet att rusa i topp. Fruktsocker funkar som en rejäl kickstarter för insulinet värre än vanligt socker faktiskt.I övrigt innehåller en frukt ca 50-100 kcal vilket innebär att 3 frukter på en dag bli ca 150-300 kcal på en dag, där behovet ligger ungefär kring 2000 kcal per dag. För lite perspektiv, om man nu anser att frukt är boven i dramat för vikten.
Eftersom du tänker kalorier och jag tänker insulinpåslag så pratar vi olika. Det är förlegat att räkna kalorier om man inte är överviktig. Som överviktig är det Gi och viss mån kaloriräkning som gäller för hållbar viktnedgång. Eftersom insulinet är fettinlagrande hormon gäller det att få i sig livsmedel som inte får insulinet att rusa i topp. Fruktsocker funkar som en rejäl kickstarter för insulinet värre än vanligt socker faktiskt.
I synnerhet för dem som levde på att producera och sälja bröd.Att föreslå så mycket frukt liknar rekommendationen 6-7 mackor per dag som var poppis på 70 talet.
Ett stort rungande JA är svaret på frågan!![]()
Vad gjorde Socialstyrelsen för att hejda den otroligt lyckade marknadsföringen?I synnerhet för dem som levde på att producera och sälja bröd.
Det var brödinstitutet (branschorganisation för bagare och konditorer) som finanserierade 6-8 skivor bröd-kampanjen, men med syfte att få det att se ut som Socialstyrelsens rekommendation.
Experter? Vad ingår i kriterierna för att få kalla sig "expert" Jag har mycket kunskap i min bakgrund och är en helt vanlig människa, precis som de som jobbar på ett statligt verk som nickedockor. Genom din undran om min bakgrund kan mäta sig med Livsmedelsverkets expertis förstår jag ochså att du nu tycker jag ska hålla klaffen. HärskarteknikOch vilken bakgrund har du för att kunna döma ut deras experter?
Inget - sittande generaldirektör valde att stödja kampanjen.Vad gjorde Socialstyrelsen för att hejda den otroligt lyckade marknadsföringen?
Experter? Vad ingår i kriterierna för att få kalla sig "expert" Jag har mycket kunskap i min bakgrund och är en helt vanlig människa, precis som de som jobbar på ett statligt verk som nickedockor. Genom din undran om min bakgrund kan mäta sig med Livsmedelsverkets expertis förstår jag ochså att du nu tycker jag ska hålla klaffen. Härskarteknik![]()
Åhh...han var nickedockaInget - sittande generaldirektör valde att stödja kampanjen.
Det var bara en fråga eftersom du så tvärsäkert sågade Livsmedelsverket (det kan ju vara så att du forskar inom området, jag har ingen aning om vad du jobbar med eller är utbildad till). Att blir kallad expert innebär att man har en relevant utbildning för sitt jobb.
Plus att det är väldigt ofräscht att kalla statsanställda "nickedockor". Det i sig räcker för att jag ska avfärda dina argument.
En banan efter träningen, ett äpple som mellanmål och kanske en mandarin ... det känns inte alls som något orimligt eller skadligt. Att mena att det är orimliga mängder frukt låter ganska fanatiskt, om du ursäktar uttrycket.Jo det är orimligt med 2-3 frukter om dagen.
Jo det är orimligt med 2-3 frukter om dagen.
Jaförfan!Åhh...han var nickedocka![]()
Tycker det är väldigt tråkig stil att referera till folk som "nickedocka" bara för att de har ett yrke och en åsikt som du inte tycks kunna respektera.Åhh...han var nickedocka![]()
Livsmedelsverkets rekommendationer tar inte hänsyn till accelererande viktproblematik. Jag vet heller inte vad som ingår i titeln "ledande forskare och experter".Visa bifogad fil 58274
Över hundra ledande forskare och experter. Känns som tillräckligt tillförlitlig källa för mig.