Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Off topic, men vad kul att höra att ni ska flytta till husNu när hasselnötter ändå är aktuella i tråden - när plockar man dem?
Vi ska flytta till hus med hasselnötter vid entrén. Nuvarande husägaren berättade att de aldrig hinner plocka nötterna innan ekorren hunnit före dem. Jag missunnar inte ekorren nötterna men nuvarande husägare har på 7 år inte upptäckt plommonträdet eller vinrankan i trädgården så jag misstänker att de helt enkelt inte varit så intresserade av frukterna trädgården bär
Jag visste inte ens att hassel växte här uppe så det vore roligt om vi kunde skörda några i alla fall![]()
Vad jag förstått så är det inte en handfull utan en hatt fullMan har rätt att plocka en handfull, det är någon gammal lag kring det.
Visst är det mycket smidigare att låta någon annan göra jobbet?Gjort chilisalt idag med egenodlad chili och basilka. Förvällt och fryst in mangold till vinterns pajer. Fört mängder med chili, rödbetor, sallad och grönkål till min mor för att slippa lite![]()
Japp!Visst är det mycket smidigare att låta någon annan göra jobbet?
Haha ja äntligenOff topic, men vad kul att höra att ni ska flytta till hus![]()
![]()
Har gjort eget äppelmos för första gången ikväll! Blev en lite test-burk så har inte lagt energi på konservering utan bara socker och lite natriumbensoat, lär förhoppningsvis ätas inom några veckor. Men roligt att testa, och vad enkelt det var!
Visa bifogad fil 36634
Vår frys är tyvärr gammal och ligger saker för länge så smakar det frys om matenJa, och gör man mycket är det skitbra att frysa. Då behöver man inte heller konserveringsmedel.