Sv: Gräsbroddar! Hjälp!
Det finns olika broddar i olika storlek. Först och främst behöver du ju ha broddhål i skorna. Sen behöver du en renstapp att göra ren de hålen med. Sen behöver du en skiftnyckel eller liknande för att sätta i och ur brodden. Man skruvar ner dem.
Vad jag använder för brodd beror på underlaget. Rider jag på gräs och det är mjukt och lerigt har jag stora, långa och antingen fyrkantiga eller 8-kantiga broddar. Går inte att få för långa!
Är det däremot hårt i backen, så använder jag spetsiga broddar, men fortfarande relativt långa. Inga småbrodd som används för körning eller is liksom.
Bak kan sätter jag nästan alltid i lite längre brodd än fram, eftersom jag anser att hästen halkar mer med bakbenen än frambenen.