Sv: Hjälp mig...
Jag har krånglat med sadlar själv i många år, o hjälpt några vänner o bekanta o har kommit fram till att det såklart är jättesvårt att hitta den optimala sadeln. Ofta får man vara nöjd med att sadeln är nästan perfekt. Men ofta är det någon detalj som man får ge avkall på.
Det bästa med att folk har fått upp ögonen för detta med sadlar o hur de passar är ju faktiskt att de lär sig mer o mer o är mer uppmärksamma på att något kan vara fel. Man sitter inte år ut o år in o nöter i illasittande sadlar (inte de som är "medvetna") utan man
kontrollerar o ändrar/byter sadlar. Ibland blir det jättelyckat o andra gånger mindre lyckat o då försöker man igen.
Visst, de som öppnat ögonen suckar djupt o bedrövar sig, så även jag, men i det stora hela tror jag att det är bättre för hästen. Även om den under perioder har en sadel som inte är perfekt, så åtminstone näst intill o dessutom en uppmärksam ägare.
Jag tror det är omöjligt att ha en sadel som ligger optimalt på hästen o passar ryttaren året om, i alla arbeten o hull. Ibland kanske man får nöja sig med det näst bästa.
Köp du sadeln, sälj den om den inte känns bra efter ett tag, du kommer ju att kontrollera o vara noggrann.