Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag föredrar sent taget hör eftersom det har lägre näringsvärde. Detta gör att jag kan ge mina shettisar större giva = mer att tugga på utan att de blir för feta.
Jag föredrar sent taget hör eftersom det har lägre näringsvärde. Detta gör att jag kan ge mina shettisar större giva = mer att tugga på utan att de blir för feta.
Kanske för att värderna inte är lika höga i juli/ augusti?
Tror det kan vara så i alla fall![]()
Men det är enbart en teori. Vet inte varför folk är rädda för näring.
Stämmer nog tyvärr, bonden skördar ofta under säsongen för att få foder med högt proteininnehåll till sina egna djur. Det h*n säljer ska bara ha stor volym/vikt till liten arbetsinsats eftersom de flesta hästägare inte bryr sig om kvalité utan bara pris.Då låter h*n det stå på tillväxt ända till det blir midjehögt. Man kan köpa havrehalm med vallinsådd som har lika bra näringsvärde som det hö man får med så sen skörd.Så rätt så. När jag ställde frågan vid en Krafft-föreläsning om när höet bör slås svarade ett antal bönder som var med att det beror på om man ska ha det själv eller om man ska sälja det!
Proteinhalterna är lägre och fiberhalterna högre vid sen skörd, det är helt korrekt. Det som många däremot missar är att detta gäller endast om det är en förstaskörd som tas så sent.
Proteinhalterna är lägre och fiberhalterna högre vid sen skörd, det är helt korrekt. Det som många däremot missar är att detta gäller endast om det är en förstaskörd som tas så sent. Så skedde skörden förr i världen. Nuförtiden är det nog mest en och annan naturromantiker eller för att vårda en gammal slåtteräng som man slår förstasköden så sent.
I ett modernt jordbruk så ta man en andra eller till och med en tredje skörd i augusti. Då är det små variationer mellan förstaskörden i början av juni och skördarna i juli, augusti, september och oktober.
Stämmer nog tyvärr, bonden skördar ofta under säsongen för att få foder med högt proteininnehåll till sina egna djur. Det h*n säljer ska bara ha stor volym/vikt till liten arbetsinsats eftersom de flesta hästägare inte bryr sig om kvalité utan bara pris.Då låter h*n det stå på tillväxt ända till det blir midjehögt. Man kan köpa havrehalm med vallinsådd som har lika bra näringsvärde som det hö man får med så sen skörd.
Natasja;9468180 Har läst att det fruktade fruktanet (fångaspekten) till största delen finns i skjälkarna och inte i bladen skrev:Jag har också läst detta och tycker då att om man är rädd för fruktan så bör man inte ge att hö från gräs som har vuxit länge.
Det är dock inte bevisat att fruktan är den största eller enda orsaken till att hästar får fång i verkliga fall. Det man har bevisat är att man i en laboratoriemiljö kan ge hästar fång genom att ge dem en viss mängd fruktan.
Vad som händer i verkligheten, i det vanliga fallet av betesfång är det tyvärr ingen som vet exakt. Det är ju naturligtvis mycket svårare att studera förloppet i fält jämfört med i laboratorium. Det finns flera olika teorier om orsaker till fång, dock har fruktanteorin fått ett stort genomslag i Sverige på sista tiden. Det är synd att det har presenterats som att fruktanteorin är helt bevisad.
Fång är ett komplext problem och även om forskning pågår är vi långt från en fullständig förståelse av sjukdomen. Den som slutligen knäcker fång"koden" (eller mer troligt, koderna) borde få hästvärldens motsvarighet till Nobelpriset!
mvh Åsa