Sv: Hoppsadel till bred häst
Både Clicen och Esperanzan har kilbossor. Alla Globus sadlar förutom Nice (som har paneler) har kilbossor. Albion ahr också bara kilbossor på sina sadlar.
Jag ahr inte provat alla Albions modeller, har provat flera Legend modeller (det var inte en modell som hette så, det var ett serienamn, t.ex. som de har Kontrol & SLK nu.), K2, Kontrol XC, SLK och SL. Har inte provat deras k2 hopp, och jag har fått höra av sadelmakare att hoppmodellen är mer böjd i bommen än k2 dressyr.
Men av vad jag har förstått av Albion ska alla med samma serienamn ha samma eller nästan samma passform. Alla med Kontrol i namnet har samma passform, k2 sadlarna ska vara samma, SL och SLK ska vara samma, Ultima SLK och Ultima Kontact ska vara samma. Nu pratar jag om passformen för hästen, det skiljer sig en del för ryttarens mellan de olika sadlarna.