Kan man få preklampsi innan v20?
Ja, men det är extremt sällsynt. Nåväl! Nu får det vara helg och lugn och ro ett par dagar så får jag tackla det här igen på måndag. Tack alla för att jag får gnälla

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Kan man få preklampsi innan v20?
Klart du ska byta!Jag är SÅ TRÖTT på mitt svajiga blodtryck! Det är hur bra som helst hemma men skjuter i höjden så fort jag kommer i närheten av MVC. Var där i tisdags och barnmorskan försökte skicka mig till akuten (som man egentligen inte får komma till innan RUL) men den resan har jag gjort en gång och blev sittande i tolv timmar eftersom jag hade bra tryck när jag väl kom dit och därför självklart blev nerprioriterad hela tiden (helt rätt, givetvis), så jag sa att då tar jag hellre en läkartid på plats och fick en som nu på måndag - men så ringde en annan barnmorska i onsdags och då hade jourläkaren vidtalats och jag fick höja min medicin med en tablett om dagen.
Så var jag där i morse och trodde verkligen att det skulle gå bra eftersom trycket är perfekt hemma. Men först var det högt, sedan högre och sedan efter lite vila (första gången jag faktiskt fått sitta en stund innan mätning på det stället) så var övertrycket bra men undertrycket högt (vilket det inte var de första gångerna). Barnmorskan, som är nervös och stissig och måste titta på ett dokument så fort hon ska säga något, började prata om akuten igen men det enda de kan göra är ju att höja medicindosen igen och jag sitter inte där i ett halvt dygn igen för att få den upplysningen när jag har läkartid bokad på måndag. Tog även toxprover så det var väl bra förstås. Och urinprovet är tipptopp.
Funderar nu på att byta barnmorskemottagning för varje besök är så enormt förknippat med stress och jag känner mig inte särskilt bekväm med min barnmorska heller. Mottagningen där jag gjorde mitt KUB verkade så mycket trevligare och ligger bättre till, så ja. Jag ska suga på den över helgen. Det känns så dumt att byta men samtidigt så är det ju ett antal månader kvar och jag orkar inte med den här stressen. Kan börja stressa upp mig en vecka innan ett besök för det förbannade blodtrycket och det hjälper ju inte...!
(Hade jag haft tillstymmelse till högt tryck vid mätning hemma, fått utslag på något i urinen eller mått dåligt på något enda sätt hade jag självklart åkt till akuten, men här ligger det ganska stadigt på 120/70 så det är ju tveklöst de vita rockarnas syndrom som slår till. Jag blir så frustrerad!)
Fy vad jobbigt! Jag tycker det är riktigt dåligt att inte ni båda fick vara med på samtalet, det är så svårt att komma ihåg allt som sägs, samtidigt som man är ledsen, förvirrad och utan stöd. Att sen behöva återberätta allt är riktigt jäkla pissigt.
Det är ju mer "verkligt" för oss som bär barnet skulle jag säga, särskilt nu när männen inte ens får vara med på ultraljuden så jag förstår att det känns olika för er. Jag hoppas ni kan landa i ett beslut och jag hoppas moderkaksprovet visar på goda nyheter. Hur lång tid tar svaret när det är gjort?
Vad fint att ni landat i ett beslut som känns rätt för er ♥Problemet är att vi inte "vill" ha goda nyheter på ett eventuellt moderkaksprov, då vi i så fall står och stampar på samma plats, eller vad man ska säga. Så vi kommer inte göra det.
Även om ett moderkaksprov ser bra ut, är det fortfarande väldigt stor risk att den har ett hjärtfel eller annan missbildning, vilket vi ju får veta först v.20 typ, när man kan kolla bättre på ultraljud och MR. Och då känns det väldigt sent att avbryta en abort, även om det såklart går...
Och även om alla prover skulle se fina ut så vet vi ju ändå inte hur allt går förrän den kommer ut.
Så, tyvärr har vi bestämt oss för att det får räcka så här. Hoppas få en tid tidigt nästa vecka så att det kan få ett slut. Känns vidrigt, men känner också ett helt annat lugn nu när vi bestämt, än jag gjort den här veckan sen vi fick veta.
Lider med erProblemet är att vi inte "vill" ha goda nyheter på ett eventuellt moderkaksprov, då vi i så fall står och stampar på samma plats, eller vad man ska säga. Så vi kommer inte göra det.
Även om ett moderkaksprov ser bra ut, är det fortfarande väldigt stor risk att den har ett hjärtfel eller annan missbildning, vilket vi ju får veta först v.20 typ, när man kan kolla bättre på ultraljud och MR. Och då känns det väldigt sent att avbryta en abort, även om det såklart går...
Och även om alla prover skulle se fina ut så vet vi ju ändå inte hur allt går förrän den kommer ut.
Så, tyvärr har vi bestämt oss för att det får räcka så här. Hoppas få en tid tidigt nästa vecka så att det kan få ett slut. Känns vidrigt, men känner också ett helt annat lugn nu när vi bestämt, än jag gjort den här veckan sen vi fick veta.![]()
Så fruktansvärt tungt att behöva ta det beslutetProblemet är att vi inte "vill" ha goda nyheter på ett eventuellt moderkaksprov, då vi i så fall står och stampar på samma plats, eller vad man ska säga. Så vi kommer inte göra det.
Även om ett moderkaksprov ser bra ut, är det fortfarande väldigt stor risk att den har ett hjärtfel eller annan missbildning, vilket vi ju får veta först v.20 typ, när man kan kolla bättre på ultraljud och MR. Och då känns det väldigt sent att avbryta en abort, även om det såklart går...
Och även om alla prover skulle se fina ut så vet vi ju ändå inte hur allt går förrän den kommer ut.
Så, tyvärr har vi bestämt oss för att det får räcka så här. Hoppas få en tid tidigt nästa vecka så att det kan få ett slut. Känns vidrigt, men känner också ett helt annat lugn nu när vi bestämt, än jag gjort den här veckan sen vi fick veta.![]()
Lider med er
Hoppas allt går smidigt för er![]()
Så fruktansvärt tungt att behöva ta det beslutet![]()
Men vad skönt att du känner dig trygg i beslutet och jag hoppas att ni får en tid snabbt och att allt går smidigt.
![]()
Vad fint att ni landat i ett beslut som känns rätt för er ♥
Hoppas det kan få gå fysiskt smidigt och att ni får det stöd ni behöver.
Så mysigt!Jag tycker mig ha börjat känna ”någonting” i magen, antydan till att det finns något där. Det känns supertidigt med tanke på att jag inte kände något förrän typ vecka 20 förra gången. Det verkar dock inte helt ovanligt att känna tidigare andra gången, vecka 15 (14+5) nu.
Hur tidigt började er mage synas? Jag är bara i vecka 12, men magen är så svullen av vad jag antar är svullna tarmar/gaser? Det som gör det besvärligt är att den putar så mkt och så hade jag ju inte alls innan, så är nästan svårt att döljaMen kub 20/5 sen så går vi ut med nyheten
![]()
Magen var rätt ordentligt svullen runt vecka 8-10, sen började det puta mer runt vecka 12-13 ungefärHur tidigt började er mage synas? Jag är bara i vecka 12, men magen är så svullen av vad jag antar är svullna tarmar/gaser? Det som gör det besvärligt är att den putar så mkt och så hade jag ju inte alls innan, så är nästan svårt att döljaMen kub 20/5 sen så går vi ut med nyheten
![]()
Ja jag fick redan nu köpa två par mammatights för att det är så jobbigt med mina vanliga byxor@fijja Jag är i vecka 16 nu och jag tycker min mage varit rejält svullen sen jag plussade typ. Extremt känslig och jag kunde inte ha några som helst byxor som spände åt. Nu har svullnaden lagt sig lite men fortfarande så syns magen mycket mer än med första barnet.
Det skulle kunna vara tarmarna här också@zassoo Jag upplever med att jag börjat känna av bebis nu i veckan, men det skulle lika gärna kunna vara tarmarna, haha!![]()
På bilden nedan var jag rejält svullen, då i vecka 12+6.Hur tidigt började er mage synas? Jag är bara i vecka 12, men magen är så svullen av vad jag antar är svullna tarmar/gaser? Det som gör det besvärligt är att den putar så mkt och så hade jag ju inte alls innan, så är nästan svårt att döljaMen kub 20/5 sen så går vi ut med nyheten
![]()
Ah känns lite lugnare. Får ju för mig massa saker, att jag gått mkt längre än jag trott eller att det är trillingarPå bilden nedan var jag rejält svullen, då i vecka 12+6.
Är glad att jag har stora bröst som gjorde att oversize-tröjor inte smet åt runt magen utan stod ut från kroppen
Visa bifogad fil 69245