O
Osthyvel
Oj ett litet urplock är att vår pendlarbil måste besiktigas och in på lagning (1 mil enkel resa dit) då jag ev ska ut på praktik i november. Vi måste då ha två bilar.vad måste du hinna med innan?![]()
Sonens A-traktor måste hem från sin konvertering (ca 2 mil enkel resa därifrån) och sen ska den besiktas och in på lagning. Att den visade sig vara totalt olaglig ställde till vår planering lite för tanken var att den skulle vara klar innan skolstart. Då konverteringen kommer kosta 12 500 kr fick vi även tänka om gällande pendlarbilens besiktning och lagning. Med en student, en föräldraledighet och 4 barn så kan vi inte ta från sparkontot hur som helst. Så ju längre min man är på sitt jobb så märks det inte lika mycket med alla dessa kommande utgifter.
Fram tills A-traktorn kommer hem så måste tonåringen köras och hämtas vid dåligt väder då han har 1 mil till närmaste buss. Vid bra väder får han ta moppen.Inga fordon kan hämtas, besiktigas eller lämnas på lagning om endast min man är i skick att köra. Ja tonåringen kan köra sin A-traktor i värsta fall men han blir så stressad att min man och han hamnar i en konflikt/bråk med varandra.