Hu rmkt får era barn busa inomhus?

Status
Stängd för vidare inlägg.
Sv: Hu rmkt får era barn busa inomhus?

Sänghoppning och soffhoppning är inte tillåtet. Att klättra och göra kullerbyttor är ok, så länge inte någon som sitter där inte har något emot det... Vi brukar dansa och tjoa och ha "disco" i köket då och då, det uppskattas av alla!
Har viss rädsla för bollar inomhus, rulla/spela på golvet är ok.

Under en period hade vi "busdag" på Schema, dvs på söndagarna brukade vi härja lite extra under en stund. Då fick man nöjda glada barn som la sig utan knot.
Men föredrar att man springer och härjar utomhus. Vi saknar snön just nu.. finns inte något roligt att göra ute sedan vi röjde undan alla utegrejer. I det fallet är de tyvärr bortskämda, visst det är kul i skogen/på gräsmattan en liten stund - men de saknar rekvistan.
När snön kommer så härjar de av sig utomhus rejält, nu är det bara hårt och tråkigt.
 
Sv: Hu rmkt får era barn busa inomhus?

Sonen hälsar och tackar för tipset kör nu i stallet och sadelkammaren.

God Jul!!!!

Åsa och Alexander
 
Sv: Hu rmkt får era barn busa inomhus?

:D Smart !

Såna där källargarage under hyreshus är också bra om man tex ska lära sig cykla :idea: Lagom nedförsbacke i vårt :p
 
Sv: Hu rmkt får era barn busa inomhus?

*kl*

Här får man inte stimma inne. Det blir så fasligt hög ljudvolym om de får stimma och så stressar äldsta killen lätt upp sig om han får busa inne och då slutar det olyckligt. Ute får de springa, klättra i träd och jaga varandra och då brukar äldsta killen inte stressa upp sig på samma vis så det spårar inte ut då.

Jag vill inte att de hoppar i soffan, jagar varandra, springer elelr kastar boll inne för det stör. Det stör bebisen, det stör mig, det stör hundarna och det stör den som inte vill vara med i deras lek och som kanske tittar på tv, eller blir påsprungen elelr får en boll i skallen...... Dessutom så kan de skada varandra och omgivningen.

Treåringen har till exempel inte kopplat att man inte kan springa samtidigt som man tittar bakom sig........ senast i förrgår sprnag han inne och tittade på brorsan som sa nåt och strax innan jag hann säga till så krockade han med pianot... IGEN!:eek:

Så...vilda lekar sker utomhus för allas trevnad.
 
Sv: Hu rmkt får era barn busa inomhus?

Stoj och stim dvs höga tonlägen, fart och fläkt var något jag och syskon fick pyssla med utomhus.
Stillsam lek inomhus.
 
Sv: Hu rmkt får era barn busa inomhus?

Tycker att det är en bra ide, för då kan man hänvisa och begränsa buset till ett koncentrerat tillfälle. Man får alltså busa, men inte alltid. ;)
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Övr. Barn Jag håller på att bli knäpp av allt velande och tankar och funderingar fram och tillbaka 😅 Jag har idag ett barn på 1,5år. Jag lever... 2
Svar
26
· Visningar
2 373
Senast: MiniLi
·
Övr. Hund Jag vet inte vad jag ska göra. Jag har i dagsläget tre hundar, en 11-årig labradorblandning, en 8-årig storpudel och en 3-årig... 2
Svar
23
· Visningar
2 191
Senast: __sofia__
·
Övr. Hund Jag behöver höra nya infallsvinklar. Jag har en ung tysk terrier. Är uppväxt med rasen, men hon är min första egna. Enda sedan jag... 2
Svar
23
· Visningar
2 410
Övr. Barn Hej på er alla kloka! Förlåt för ett långt inlägg men jag har verkligen ett behov av råd och tips. Jag har sen en tid tillbaka... 2
Svar
27
· Visningar
6 861

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp