Du har hästen i boxen, du står utanför, ett snöre vid "dörrhålet" så hästen inte går ut.
Håll upp en liten "kon", petflaska eller dyligt, du står alltså och håller den framför dörrhålet och har godiset i fickan (ingen hand i fickan!). Så fort hästen råkar stöta till "föremålet" så klickar du och ger godis.
Gör det några ggr tills du fått hästens intresse. Sedan börjar du med att flytta föremålet åt ex vänster och lite längre ner klickar då hon puttar till den etc .
Tillslut kan du klicka då hon sätter läpparna runt föremålet, som du ställt på golvet(petflaska med lite vatten i, annars ramlar den bara)och då hon fattat det så klickar du då hon lyfter den lite etc . Till slut ger hon dig föremålet och du klickar.
Det här är det sättet man kan börja på för att få hästen att förstå vad klicket betyder och att man vill att den ska utföra något, de börjar tänka

Måste bara säga att det är roligt när man tar med sig klicker på hästryggen. Jag tränade galoppskänkeln med min Tinker och så fort hon galopperade så klickade jag ,hon stannade direkt för att få godis och varje gång höll jag på och flyga över halsen

Jag lärde henne side pass och att kröka sådär snyggt med nacken(bara för det var roligt),framdels och bakdelsvändning etc etc