Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hej.. Tänker oxå ställa en fråga här så slipper jag starta en ny tråd.. (hoppas det är ok)..
Jag ska flytta norröver i maj.. Undrar om någon känner till det här med "one way".. Har hört att det finns de som Hyr ut transport på tex en bensinmack så kan man lämna den på någon annan mack..
Det är en ganske lång tripp på 80 mil.. Så jag har börjat kika på eventuella rastplatser där hästen kan få komma ut o sträcka på benen..
Min pojkvän kommer ner o hämtar oss.. Men det känns ju onödigt att han ska kuska ner med en tom transport.. Alldeles för dyrt för plånboken.. Och det är onödiga avgaser för naturen..
Vi betalar 250 kr för ett Henra med boggie per dygn. Men jag kan ju inte påstå att jag gillar dom släpen. Tycker att dom e kass.
Det finns bara för vanliga släp. Jag har inte hittat hästtransporter iaf. Sen tycker jag inte att det är snällt mot hästen att köra den i 80 mil utan övernattning. Ta en lastbil för 2500-3000kr ist.