Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Jag har ingen erfarenhet av jaktkandar men rider min häst på pelham med rakt bett, vilket fungerar utmärkt. Fick först låna ett med tvådelat bett, det var värdelöst och resulterade i en stegrande häst om jag var tvungen att ta tag i hästen, trots att jag var superförsiktig. Jag rider dock inte på det varje dag utan växlar med ett vanligt tre delat.
Jag tycker om jaktkandaret. Har fått för mig att det är mildare stångverkan med tyglarna "lösa" i bettringarna än pelham med delta. Det är dessutom ganska svårt att få tag i pelham med tungfrihet om man föredrar det.
Hundavel & Ras Jag antar att det beror på hur allvarliga svårigheterna är.
Jag har mycket lättare att anpassa mitt liv efter en hund som till exempel...