Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Han går med 10,5 i tränsbett och på kandaret 11,5 på både bridongen och stången. Men som sagt ska jag prova en 12,5a på stången nu. Jag har dock kort och låg port på min stång och han trivs mycket bra på den. Varför skulle du ha en rak? Hur påverkar det läpparna?
Ska dressyra imorgon så ska slänga på kandaret och fota lite då
Nu vet jag att vissa hästar trivs med tungfrihet men det får egentligen inte plats i en hästmun. (Ska vi hårddra det får inte ett vanligt bett plats heller.)
Tungan måste ju ändå få plats och tungan ligger inte bara innanför lanerna. Bett med tungfrihet ger ju ett ökat punkttryck. Dessutom finns det risk att porten slår upp i gommen när man tar i tygeln. Stretar hästen emot kommer läpparna i kläm
Jag fick prova många olika bett till pålle. Växlade mellan ett tjockt, gammeldags, tvådelat, långt tränsbett och detta: http://www.classicsaddlery.com/bits/HS Turnado 2 type.jpg
Sen hackamore också och vissa perioder bara hackamore.
Nej visst, men jag upplever inte att min häst inte gillar den lilla port som är på stången. Det verkar ju vara delade meningar om portens vara eller icke vara. Vissa hävdar att porten inte får plats och ger tryck och vissa hävdar att tungan behöver porten för att få ett lägre tryck på den. Vem har rätt och vem har fel? Ingen aning, köpte en stång jag tycker ser trevlig ut och provar och hästen verkar trivas ypperligt på den. Har beställt en strl större så tror jag att läpproblemet är löst. Ju mer jag tittar och analyserar ju mer övertygad är jag om att nuvarande stång är för trång.
Hästnyheter Det kan ju vara så att hennes första reaktion var att han inte skulle säljas och när hon tänkte efter så ändrade hon sig. Det är ju stor...